Samochodziaki Rzemieślniaki – retro autka z szewskiej pasji

Pomysłowe podejście młodej studentki do tradycyjnego rzemiosła zaowocowało świetnym produktem – zestawem do majsterkowania o nazwie: „Samochodziaki Rzemieślniaki”. Zestaw umożliwia samodzielne stworzenie zabawek (designerskich retro autek) przy pomocy tradycyjnych technik szewskich. Limitowana seria zestawów dostępna jest już w muzealnym sklepiku.

To autorski koncept Julii Kutry z Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studentkę zainspirowała wizyta w Specjalistycznej Spółdzielni Pracy „Stopa”, zorganizowana w ramach działań „Projektowanie oparte na rzemiośle” Muzeum Warszawskiej Pragi. Spółdzielnia „Stopa” to jedno z ostatnich miejsc na Pradze, gdzie ręcznie produkowane jest obuwie miarowe. Kutra wpadła na pomysł, by stworzyć zabawkę, która wywoła zainteresowanie zakładem rzemieślniczym, z wykorzystaniem stosowanych tam technik i materiałów.

W zestawie znajduje się instrukcja, kółka, osie, zatyczki, nity, sznurek, sztance oraz kopyto z mdf do modelowania skóry. Najważniejszym elementem są odpowiednio przygotowane kolorowe odsieki,  czyli niewykorzystane przez szewców kawałki skóry. To z nich modelowana jest karoseria autka.

Zestaw dostępny w Muzeum umożliwia wykonanie 3 designerskich retro zabawek, a jeśli majsterkowicz zechce powiększyć swoją kolekcje o kolejne 3 autka może udać się do Spółdzielni Stopa i tam dokupić przygotowane odsieki. Adres wraz z mapą znajdziecie w zestawie.

Samochodziaki rzemieślniaki powstały w ramach współpracy „Projektowanie oparte na rzemiośle” prowadzonej przez Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy oraz Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w roku 2016.

Fot. Julia Kutra