czw., 21.03.2019

Czuperscy i Mizerscy – sportowcy ze Skaryszewskiej | Prawobrzeżni

Bohaterami kolejnego wieczoru z cyklu „Prawobrzeżni” będą rodziny Czuperskich i Mizerskich oraz ich barwne – nie tylko sportowe – losy.

Mieszkali pod szóstką i pod dziesiątką przy Skaryszewskiej. Piotr Klemens „Klimek” Mizerski był przed wojną znanym warszawskim bokserem, a później trenerem bokserskim. Jego żona Zofia z Królaków w latach 30 XX wieku uprawiała wioślarstwo. Ze sportem związali się także ich synowie: Andrzej, Maciej i Jacek. Aleksander Czuperski to wybitny zawodnik i trener sekcji pływackiej oraz piłki wodnej CWKS Legia. Jego siostra, Józefa „Buba” Czuperska, była mistrzynią Polski w pływaniu, sędzią sportową oraz zasłużoną, kochaną przez dzieci i młodzież, pedagożką.

Opowiemy o ich pasjach i osiągnięciach, o nadwiślańskiej przystani Braci Kozłowskich, a także o tym, co ze Skaryszewską miała wspólnego poetka Agnieszka Osiecka i słynny kanadyjski bokser Lennox Lewis.

Pokażemy unikatowe fotografie i medale – spotkaniu towarzyszy specjalny pokaz pamiątek rodzinnych.

Gośćmi spotkania będą Andrzej Mizerski (syn Piotra) oraz Róża Karwecka (Wspólnota Skaryszewska 10).

Prowadzenie: Jolanta Wiśniewska