czw., 24.05.2018

Miasta i zwierzęta. Humanistyczne perspektywy badania miasta X.

Sesja naukowa współorganizowana przez Muzeum Warszawskiej Pragi w związku z 90. urodziny warszawskiego ZOO | wystawa czasowa.

Sesja poświęcona będzie relacjom ludzi i zwierząt w przestrzeni miejskiej. Uwaga skupiona zostanie na konkretnych praktykach kulturowych oraz narracjach, które definiują i kształtują te relacje oraz wyobrażenia na ich temat. W sesji wezmą udział badacze z różnych ośrodków naukowych w Polsce i nie tylko. Analizowane będą wybrane zagadnienia oraz związki ludzko-zwierzęce na przykładzie kilku miast w aspekcie zarówno współczesnym, jak i historycznym, pozwalającym na szersze ukazanie pewnych zjawisk i ich przemian. Spotkanie stanowić będzie okazję do dyskusji o możliwościach, ale i wyzwaniach, jakie uwzględnić należy, podejmując badania nad zwierzętami w ramach studiów miejskich.

MIEJSKIE/WIEJSKIE
Joanna Gellner (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), Zauważone! – początki ruchu ochrony praw zwierząt w Krakowie

Stephanie Weismann (Uniwersytet Wiedeński), Odoriferous Animals. Sensory Encounters in Prewar Lublin

Karolina Wróbel-Bardzik (Uniwersytet Warszawski), Zwierzęta w okupowanej Warszawie