Wola na Pradze #1 | Maciej Walczak | filmy i spotkanie

Data/Czas
18/09/2016

Kategoria

Od września program Lokalna pamięć filmowa startuje na Pradze. Wraz z nim – projekcje, spotkania, warsztaty, dyżury filmowe oraz Akademia Nowe Horyzonty. W najbliższym czasie w Muzeum Warszawskiej Pragi będzie okazja, by obejrzeć dokumenty o stolicy i jej mieszkańcach, a także zapisać się na kurs filmowy i przygotować własną etiudę pod okiem profesjonalistów.

Odchodzący „Dziki Zachód” i squat pełen wolności

Od września zapraszamy na niedzielne projekcje filmów poświęconych Warszawie. Jako pierwsze pokażemy dwa obrazy dokumentalne, zrealizowane przez Macieja Walczaka.

Pierwszy z nich, „Prawdziwy koniec Syberii”, ukazuje zmiany, jakie zaszły w latach 90. XX wieku w części miasta zwanej „Dzikim Zachodem”, a zarazem zmierzch pewnej epoki – moment, w którym znika ostatni mieszkający w pobliżu centrum miasta koń.  Z kolei „Fabryka Wolność” to wyjątkowy obraz, opowiadający o ludziach bezkompromisowych, którzy wybrali życie na squacie, w ruinach dawnej fabryki.

O filmach podczas spotkania opowie sam twórca – Maciej Walczak. Po pokazie będzie też okazja do dyskusji.

18 września (niedziela), godz. 16.oo
Pokaz filmów i spotkanie z Maciejem Walczakiem
„Prawdziwy koniec Syberii”, reż. M. Walczak, Polska 1995
„Fabryka Wolność”, reż. M. Walczak, Polska 2007

A może chcesz zrobić własny film?

Właśnie ruszył nabór na kolejne zajęcia w ramach Akademii Nowe Horyzonty. Warsztaty będą odbywały się od października 2016 do czerwca 2017 roku w Muzeum Warszawskiej Pragi. Podczas kursu można nauczyć się filmowych podstaw i zrealizować własną etiudę. Można przyjść z gotowym tematem albo przyjść po prostu – wspólnie poszukamy historii, którą chcesz opowiedzieć. Więcej informacji

Lokalna pamięć filmowa to nie tylko projekcje i warsztaty. To program, w ramach którego od 2014 roku Muzeum Warszawy zbiera i opracowuje nieprofesjonalne filmy, kręcone w Warszawie zarówno przez mieszkańców, jak i przyjezdnych, a także materiały, które powstały w warszawskich Amatorskich Klubach Filmowych. W pierwszej kolejności zajmujemy się filmami na taśmach w formatach 8 mm, Super 8, 9,5 mm i 16 mm.

Jeśli posiadasz filmy w tych formatach, ale nie masz możliwości ich obejrzenia, chciałbyś sprawdzić w jakim są stanie, dowiedzieć się, jak bezpiecznie przechowywać taśmy filmowe w domowych warunkach, dokonać drobnych napraw, a może – chcesz przekazać filmy do muzeum: serdecznie zapraszamy!

Kontakt: Magdalena Staroszczyk (magdalena.staroszczyk@muzeumwarszawy.pl)