Pawilony Targowa 12 | Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy

Data/Czas
25/05/2017

Kategoria

Pawilony dla usług i rzemiosła, swoiste zagłębia fachowców, zaczęły powstawać w Warszawie już  w pierwszych powojennych latach. Jednym z takich przykładów są warsztaty działające za posesją Targowa 12, oddane do użytku w 1947 roku. Są to prawdopodobnie najstarsze pawilony rzemieślnicze prawobrzeżnej Warszawy, które współcześnie są użytkowane tylko w częściowej formie.

Historia tego miejsca dobiega w tym roku końca w związku z rozbudową pobliskiej kamienicy.  Działający tu jeszcze specjaliści z pracowni ślusarskiej, grawerskiej, tapicerskiej, kamieniarskiej i stolarskiej muszą poszukać nowych lokalizacji. Spotkanie będzie okazją, by dowiedzieć się, jacy rzemieślnicy pracowali tu na przestrzeni lat, prześledzić losy kilku lokalnych firm oraz zrozumieć funkcjonowanie tego typu skupisk rzemieślniczych.

Spotkanie otwarte, bez zapisów.

Pawilony Targowa 12 | Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy

Rzemieślnicy z prawego brzegu są żywą częścią lokalnego dziedzictwa. Chcesz ich poznać, zobaczyć jak pracują, posłuchać ich historii? Zapraszamy na spotkania i pokazy z miejskimi wytwórcami, które organizowane są raz w miesiącu przez Muzeum Warszawskiej Pragi pt. Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy. Częścią projektu jest program „Projektowanie oparte na rzemiośle”, w ramach którego młodzi designerzy współpracują z doświadczonymi mistrzami.