pt., 16.11.2018

wstęp wolny, wejściówki do pobrania online

Premiera książki Adama Dylewskiego „Ruda, córka Cwiego”

Praga była małą ojczyzną dla wielu Żydów, którzy podobnie jak cała prawobrzeżna dzielnica jednocześnie byli częścią Warszawy i czuli swoją odrębność. Mieszkali tu przez kilka wieków i mieli istotny wpływ na rozwój i kształt Pragi.

O Rudzie, która spoczęła na praskim cmentarzu, Szmulu Zbytkowerze, od którego wzięła swoją nazwę Szmulowizna, o Gabrielu Bergsonie, który ufundował Wielką Synagogę, Manasie Rybie, który rozwijał Bazar Różyckiego, Dawidzie Rosenblumie i Stanisławie Najmanie, którzy stworzyli zręby potęgi fabryk Labor i Wulkan, fanatycznym Bal-czuwie, mistrzu bokserskim Samuelu Kenigsweinie, o Miss Judea Zofii Ołdak oraz o wielu innych mieszkańcach tej części Warszawy, o miejscach z nimi związanych i śladach, które pozostały, z okazji premiery książki „Ruda, córka Cwiego. Historia Żydów na warszawskiej Pradze” opowie Adam Dylewski. Rozmowę poprowadzi Adam Lisiecki.