czw., 06.12.2018

Rosyjska dobroczynność w prawobrzeżnej Warszawie na przełomie XIX i XX wieku

Pierwszy z cyklu trzech wykładów Andrzeja Buczyńskiego poświęcony będzie działalności dobroczynnej Rosjan na Pradze na przełomie XIX i XX wieku. W tym okresie, prócz tradycyjnie angażującej się w tę sferę cerkwi prawosławnej, pojawiły się na Pradze różne rosyjskie stowarzyszenia. Ich działalność była ściśle kontrolowana przez carską administrację rządową, która mimo że sama nie mogła sprostać ogromowi zadań, to nie chciała utracić monopolu na działalność społeczną .

Prowadzenie: Andrzej Buczyński jest pracownikiem Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. To autor publikacji varsavianistycznych, których tematyka związana jest z dziedzictwem prawosławnym i carskim. W swojej pracy naukowej dotyka kwestii kulturowych, historycznych i obyczajowych.