Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

sob., 10.06.2017
12:00–14:00

Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp wolny

Rozmowy w formule Żywej Biblioteki

Spotkaj się z mistrzami z Cechu Krawców i Rzemiosł Włókienniczych:

Walentyną Szydlik – mistrzynią z Pracowni Koszul Męskich, która realizuje zamówienia m.in. na potrzeby filmu i teatru. Spod jej ręki wyszła koszula, w której Adrien Brody występował w „Pianiście”.

Kazimierzem Łomżą – mistrzem krawiectwa ciężkiego, który wykształcił ponad 30 uczniów i pokaże ręczne rysowanie wykroju na tkaninie,

Stanisławem Neskąreprezentującym krawiectwo miarowe damskie i męskie, wykształconym w klasycznym systemie czeladniczo–mistrzowskim, dziś szyjącym klasykę jak i współczesne modele.

 

Czas udostępniania jednej pozycji bibliotecznej: 10 min

 

Cechu Rzemiosł Skórzanych:

Tadeuszem Januszkiewiczem – najstarszym, legendarnym już szewcem warszawskim, który dzięki swojej ortopedycznej wiedzy wykonuje najwygodniejsze buty w Warszawie. Pan Tadeusz tytuł mistrza zdobył dokładnie 70 lat temu!

Cechu Kuśnierzy, Kożuszkarzy, Rękawiczników i Garbarzy:

Zdzisławem Budzyńskim – mistrzem kuśnierstwa i kożuszkarstwa, Prezesem Cechu. Rzemieślniczy społecznik i animator, który swoją postawą i działaniami pokazuje, jak ważne są rzemieślnicze stowarzyszenia zawodowe.

Biblioteka to miejsce, które przechowuje i udostępnia zbiory biblioteczne. W ramach organizacji i możliwości dostępu do jej dóbr zobowiązuje się do promocji kultury i dziedzictwa kulturowego wśród czytelników. Zadaniem biblioteki jest zapewnienie swoim gościom kontaktu z książką, filmem, muzyką itp.

Czym zatem jest Żywa Biblioteka? Czy nasze wspomnienia, historie, opisane słowami obrazy, wypowiedziane w danej chwili do słuchacza, nie mogą stać się Żywą Książką i żywym księgozbiorem w Żywej Bibliotece?

Żywa Biblioteka czerpie z alegorii powszechnie znanej nam biblioteki, wykorzystując jej zaplecze. Mamy zatem ladę biblioteczną z osobami pełniącymi funkcję bibliotekarzy. Możemy skorzystać z katalogu i dostępnego księgozbioru. Jeden czytelnik skorzysta z dostępnych pozycji bibliotecznych, aby się czegoś nauczyć, inny zajrzy, by spędzić przyjemnie czas.

Żywa Biblioteka jest bowiem doskonałą metodą tworzenia silnych międzyludzkich więzi i świetnym pomysłem na łączenie różnych społeczności. To możliwość osobistego spotkania i dialogu – w kameralnych warunkach, które stwarza każda biblioteczna czytelnia – z Żywą Książką, w osobie autora snującego swoją opowieść.

Kontakt z Żywą Książką może nas zatem pozytywnie zaskoczyć.

Prowadzenie Żywej Biblioteki: Karolina Jusińska z Czytelni Muzeum Warszawskiej Pragi.

Godz. 12.00, sala konferencyjna
Wstęp wolny


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.