czw., 21.06.2018

Wstęp wolny

Rozświetlając rzeczywistość. Rzeźbiarka Małgorzata Malinowska | Spotkanie retrospektywne

Duet artystyczny Kijewski/Kocur rozbijał ramy kultury wizualnej. W 1994 r. artyści przenieśli się z Trójmiasta do Warszawy. Współpraca Kijewskiego i Kocura – jak zwykła nazywać się Malinowska – owocowało w sztukę ikoniczną łączącą mit z amerykańską kreskówką, złoto z plastikiem, uniwersalizm z konsumpcjonizmem. W pracowni przy ulicy Ząbkowskiej wyraziste i barwne komentarze kultury popularnej wyłaniały się z materii wielce nierzeźbiarskiej. Surowcem równie zasadnym jak metal, czy kamienie szlachetne, okazywały się klocki Lego, żelki Haribo, sztuczne futra, pióra, czy neony.

Spotkanie Małgorzaty Malinowskiej zmieniło oblicze sztuki Marka Kijewskiego. Artyści wraz z krytyką wykreowali mit nierozerwalnego partnerstwa twórczego, przenikających się koncepcji, czy też – po prostu – scalonej w jedno figury Kijewski/Kocur. W szczelinach mitu ukrywa się indywidualna historia kobiety – praskiej patriotki, miłośniczki zwierząt, wrażliwej, przenikliwej artystki.

Gośćmi specjalnymi wieczoru będą: Paweł Sosnowski – właściciel Galerii Propaganda, z którą związana była Małgorzata Malinowska oraz Marek Trojanowski – mąż artystki.  Prowadzenie spotkania: Katarzyna Szumlas.

Spotkaniu towarzyszyć będzie projekcja filmu w reż. Pawła Sosnowskiego pt. Leksykon osobisty Marka Kijewskiego i Małgorzaty Malinowskiej.