czw., 23.11.2017

Zawód: zegarmistrz

Ślusarz, kowal, stolarz, historyk sztuki i na końcu zegarmistrz – tak szerokie umiejętności zawodowe są potrzebne, aby naprawiać zegary zgodnie z tradycyjnymi zasadami. To zawód zaufania publicznego, bo wartość emocjonalna przedmiotów oddawanych do naprawy jest nieraz większa niż wartość materialna – tak o swojej pracy wśród dźwięków wygrywanych przez stare zegary opowiadają tradycyjni mistrzowie.

Spotkanie z mistrzami

Porozmawiamy o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości tej branży.  Zaproszonymi gośćmi będą: Marek Drzażdżyński, Starszy Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy, kontynuujący firmę założoną przez swojego ojca Zenona Drzażdżyńskiego w 1950 roku. Swoją pracownię prowadzi na ulicy Francuskiej na Saskiej Kępie.

Drugim rozmówcą będzie Sebastian Hupert, który zegarami zainteresował się jako student Politechniki Warszawskiej, a dziś prowadzi swoją pracownię na ul. Kickiego na Grochowie. Obaj rzemieślnicy mają tytuły mistrzowskie.

Prowadzenie spotkania: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik

Miejsce spotkania: Muzeum Warszawskiej Pragi, sala Praski Penthouse

Spotkanie otwarte, bez zapisów

Rzemieślnicy z prawego brzegu są żywą częścią lokalnego dziedzictwa. Chcesz ich poznać, zobaczyć jak pracują, posłuchać ich historii? Zapraszamy na spotkania i pokazy z miejskimi wytwórcami, które organizowane są raz w miesiące przez Muzeum Warszawskiej Pragi pt. Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy. Częścią projektu jest program „Projektowanie oparte na rzemiośle”, w ramach, którego młodzi designerzy współpracują z doświadczonymi mistrzami.

Zobacz, jak pracują prascy rzemieślnicy:

Pracownia grawerska – ul.Targowa 12 from Wykonane Na Prawym Brzegu on Vimeo.

Posłuchaj fragmentu opowieści Marka Drzażdzyńskiego ze zbiorów Archiwum Historii Mówionej naszego Muzeum:

Archiwum Historii Mówionej: Marek Drzażdżyński