czw., 26.04.2018

ZOO w muzeum | TEMAT: Ptasi Azyl i konwencja CITES

ZOO W MUZEUM: Ptasi Azyl i CITES. Spotkanie z dr Agnieszką Czujkowską

Zapraszamy na spotkanie z dr Agnieszką Czujkowską, lekarzem weterynarii, która kieruje centrum CITES i prowadzi Ptasi Azyl w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Opowie o specyfice swojej pracy i o zwierzętach, którymi się zajmuje. Po prelekcji będzie czas na pytania ze strony publiczności.

CITES to skrót od angielskiej nazwy „The Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora” czyli Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, nazywana w skrócie konwencją waszyngtońską. Ratyfikowało ją jak dotąd 183 państw. W Polsce weszła w życie w 1990 roku.

Od kilkunastu lat w ramach projektu CITES warszawskie ZOO służy pomocą i daje schronienie zwierzętom zatrzymywanym przez Służby Celne, Policję i Straż Miejską. Są to ptaki i gady, głównie żółwie lądowe i wodne, duże węże (pytony i boa) oraz duże jaszczurki (warany i legwany). To zwierzęta zatrzymywane podczas prób nielegalnego przewozu przez granicę, uciekinierzy z hodowli prywatnych znajdowani na terenie Warszawy i zwierzęta porzucone przez byłych właścicieli z terenu centralnych i wschodnich województw.

ZOO W MUZEUM  to cykl spotkań z pracownikami warszawskiego ZOO, którzy przedstawiają swoich podopiecznych. Spotkania odbywają się w sali konferencyjnej Muzeum Warszawskiej Pragi raz w miesiącu (w czwartki), w ramach programu towarzyszącego wystawie @90 urodziny warszawskiego ZOO. Wstęp wolny.

Sala konferencyjna Muzeum Warszawskiej Pragi