1 grudnia – 17 grudnia 2017

Fabryka Sensów Osobistych – FSO 2017

Fabryka Sensów Osobistych - 2017

Jak za pomocą przestrzeni zbudować opowieść o procesach, które ją ukształtowały? Czy to, czego nie widać, nigdy się nie zdarzyło, czy może jednak przez ślad można próbować opowiedzieć o czymś, czego nie da się objąć wzrokiem?

Uczestnicy i uczestniczki warsztatów zorganizowanych w ramach projektu „Fabryka Sensów Osobistych – FSO 2017” fotografowali dawną fabrykę na Żeraniu w oparciu o dwa podejścia: reporterskie i topograficzne. Powstałe obrazy odtwarzają więź między dawnymi pracownikami i pracownicami zakładów a przestrzenią, pod dachem której spędzali często po kilka dekad życia. Wnętrza dawnej fabryki zaskoczyły nas swoją plastyką, a dawni pracownicy bogactwem historii. Tak powstały prezentowane zdjęcia, które podejmują dialog z tożsamością i historią fabryki.

Autorami zdjęć są: Paweł Starzec, Jakub Szafrański, Jakub Siedlecki, Kamila Adamowicz, Krzysztof Sienkiewicz, Marlena Jabłońska, Natalia Mikołajczuk, Agata Kubis, Ryszard Szpytman, Sobiesław Franczak, Sylwia Rowicka.

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE | DEBATA:

Kultura robotników czy z robotnikami w tle? | 1 grudnia, godz. 18.00-20.00

Jakie jest miejsce robotnic i robotników w polskiej kulturze ostatniego stulecia? Na ile pracownice i pracownicy przemysłu samodzielnie tworzyli kulturę, a na ile pozostawali przedmiotem reprezentacji w sztuce, polityce i wspólnej pamięci? Jaką rolę odgrywali robotnicy w historii PRL-u i po przemianach ustrojowych 1989 roku?

O tym wszystkim porozmawiamy w kontekście Fabryki Samochodów Osobowych na warszawskim Żeraniu, strajków 1956 roku, społecznej historii wielkich zakładów pracy w PRL i transformacji.

Prowadzenie: Maciej Duklewski, Karolina Grzegorczyk

Goście:

dr hab. Błażej Brzostek – historyk specjalizujący się w dziejach społecznych. Jest pracownikiem Instytutu Historycznego UW, autorem książek – “Robotnicy Warszawy. Konflikty codzienne (1950-1954)”, “Za progiem. Codzienność w przestrzeni publicznej Warszawy 1955-1970” (nagroda KLIO i Nagroda Historyczna “Polityki”) oraz “PRL na widelcu”.

dr Przemysław Sadura – socjolog, publicysta. Członek Krytyki Politycznej, założyciel Fundacji Pole Dialogu. Bada relacje zachodzące miedzy systemem edukacji, a strukturą klasową. Wydał m.in. “Style życia i porządek klasowy w Polsce” [z M. Gdulą] oraz “Upadek komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej w perspektywie teorii rewolucji”.

dr Dorota Sosnowska – kulturoznawczyni zajmująca się teatrem i performansem. Autorka książki “Królowe PRL. Sceniczne wizerunki Ireny Eichlerówny, Niny Andrycz i Elżbiety Barszczewskiej jako modele kobiecości”. Redaktorka książek – “Robotnik. Performanse pamięci”, “Siedem dni w świecie sztuki”, “Między Stanisława Dróżdża”, “The Edge of It”.

Jolanta Zientek-Varga – dziennikarka i animatorka kulturalna. W latach 1980-1990 pracowała w „Faktach” – gazecie zakładowej załogi FSO na Żeraniu.