14 lipca – 24 października 2021
5/3 PLN

Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka

Prawobrzeżna Warszawa, PRL i czas powolnej przebudowy. Wystawa „Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka” pozwoli Ci podejrzeć ulice, podwórka i zakamarki dzielnicy sprzed 50 lat. To wtedy rozpoczął się proces przemian, który do dziś nie został zakończony.

Na kilkudziesięciu czarno-białych fotografiach zobaczysz architekturę i jej detale, ale również portret ludzi żyjących w często niełatwych warunkach.

Razem z autorem podejrzysz codzienność toczącą się na podwórkach, ulicach i bazarze. Krystyniak, który wychował się w kamienicy przy ulicy Ząbkowskiej, podszedł do pracy reportersko, a dzięki osobistemu podejściu udało mu się uchwycić autentyczny, często intymny obraz życia dzielnicy.

Albert Krystyniak uwiecznił też przykłady architektury, na której najlepiej widać było upływający czas. Na zdjęciach zobaczysz m.in. rejony Portu Praskiego, ulicy Ząbkowskiej i Nową Pragę. Uwagę autora przykuwały elewacje kamienic z ubytkami tynku, skutym detalem, resztkami balkonów.

Cykl zamykają zdjęcia ukazujące nowobudowane bloki, często kontrastowo zestawione z widokami wyburzanych lub wciąż zamieszkałych starych praskich budynków.

Opowieść o przemianach dzielnicy uzupełniają archiwalne materiały, w tym wycinki pasowe o budowie osiedli przy Panieńskiej, Białostockiej, czy na Szmulowiznie oraz plany przebudowy centrum dzielnicy z Biura Projektów Budownictwa „War-Cent”.

Autor Albert Krystyniak (1939), to związany z fotograficzną grupą „Fakt” artysta plastyk, ceramik, fotograf, pedagog, z wykształcenia prawnik. Urodził się w 1939 roku w Warszawie. Tuż po wojnie zamieszkał w niewielkiej kamienicy przy ulicy Ząbkowskiej, gdzie spędził dzieciństwo. W latach 1973–1976 kilkukrotnie wracał na Pragę, by fotografować jej architekturę oraz lokalną społeczność.

Zobacz wybór fotografii Alberta Krystyniaka na portalu e-Kolekcje.

Posłuchaj odcinka podcastu Praskie Audiohistorie, w którym Adam Lisiecki i Anna Wigura opowiadają o wybranych zdjęciach z wystawy.

Fot. Tomasz Kaczor

Wystawie towarzyszy publikacja „Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka”

Poznaj program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Wystawa jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchu.

Wejście dla osób poruszających się na wózkach znajduje się od ul. Kępnej.

KOLOFON

Kurator: Adam Lisiecki

Współpraca kuratorska: Anna Wigura

Konsultacje dot. fotografii: Karolina Puchała-Rojek

Konsultacje merytoryczne: Katarzyna Kuzko-Zwierz, Piotr Stryczyński, dr Jarosław Trybuś

Projekt ekspozycji: Aneta Faner

Projekt graficzny: dr Anna Światłowska

Produkcja: Klementyna Świeżewska

Realizacja: Ksenia Góreczna, Ewa Lenczewska, Tomasz Makarewicz, Krzysztof Świerczewski, Krzysztof Hernik, Leszek Sokołowski, Tomasz Marzec

Opieka konserwatorska: Robert Kołodziejski, Igor Nowak, Piotr Popławski

Digitalizacja: Adrian Czechowski, Mikołaj Kalina, Michał Matyjaszewski, Andrei Niakrasau, Anna Sulej

Wypożyczenia zewnętrzne: Konrad Gutkowski

Pozyskiwanie zbiorów: Adam Michalak, dr Tomasz Pruszak

Wypożyczenia wewnętrzne: Dominika Jarzyńska-Pokojska, Tomasz Lewandowski, Aneta Matuszewska, Dorota Parszewska, dr Rafał Radziwonka, Zuzanna Sieroszewska-Rolewicz, Filip Żelewski

Dostępność: Katarzyna Szafrańska

Redakcja tekstów: Urszula Drabińska

Tłumaczenie tekstów: dr Marcin Turski

Program towarzyszący: Karolina Jusińska, Aleksandra Karkowska-Rogińska, Anna Kraus, Adam Lisiecki, Anna Wigura

Opiekunowie wystawy: Małgorzata Chrząstkowska-Neuvonen, Małgorzata Kościelnik, Marzena Łasińska, Małgorzata Łysak, Małgorzata Marciniak, Alicja Sokołowska, Michał Sowa, Anita Tomaszewska

Komunikacja i marketing: Julia Borowska, dr Karolina Grabowska-Garczyńska, Joanna James, Anna Kraus, Aleksandra Koszalska, Joanna Krupa, Aleksandra Migacz, Karolina Młynarz

Osoby użyczające zbiorów na wystawę: Albert Krystyniak, Adam Lisiecki

Wystawie towarzyszy publikacja: Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka, Muzeum Warszawy 2021 (do kupienia w sklepie Muzeum Warszawy)

Składamy podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania wystawy.