Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

WYSTAWY

Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne

Bohaterami wystawy są ludzie, których życie w różnorodny sposób splotło się z prawobrzeżnymi dzielnicami miasta. Prezentujemy osoby urodzone na Pradze lub związane z nią poprzez miejsce zamieszkania, życie zawodowe, przedsiębiorczość, pasje, albo po prostu szukające tu inspiracji. Opowiadamy o tym, jak zmieniały Pragę i jak ją prezentowały na zewnątrz, jak odkrywały jej potencjał i jak z niego korzystały.

To wybór siedemnastu portretów ukazanych z „praskiej perspektywy”. Obok sylwetek doskonale znanych pokazujemy także te zapomniane lub rzadko z Pragą kojarzone. Prezentowane biografie są w pewien sposób wyjątkowe. Bohaterów wystawy charakteryzują potencjał, profesjonalizm, talent i misja, dzięki czemu budują historię miasta i lokalną tożsamość.

Więcej

Każda z postaci ukazana jest poprzez zestawienie oficjalnego, zawodowego wizerunku z tym całkiem prywatnym – związanym z domem, rodziną, życiem na Pradze. Podczas realizacji ekspozycji sięgnęliśmy po materiały z prywatnych i publicznych archiwów, do tej pory nie pokazywane lub udostępniane bardzo rzadko.

Ważną częścią wystawy jest ścieżka dźwiękowa, która dopełnia każdy portret. Została stworzona z materiałów archiwalnych z Polskiego Radia i Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz nagrań zgromadzonych w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi.

Wszystkim osobom i instytucjom, które zgodziły się udostępnić swoje zbiory, a zwłaszcza Rodzinom naszych bohaterów – serdecznie dziękujemy!

Patronat medialny: TVP Warszawa, RDC, AMS, Stolica, Nowa Warszawa, Nowa Gazeta Praska.