Wystawy czasowe

Stalowa ulica – wystawa fotografii Marzeny Bigaj

Projekt fotograficzny powstały pod kierunkiem Mikołaja Grynberga, znanego i cenionego na świecie polskiego fotografa.

Autorka na przestrzeni roku (od października 2015 r. do października 2016 r.) starała się uchwycić specyfikę i oryginalność ulicy oraz jej otoczenia. To miejsce wyróżnia się na tle stolicy. Istnieją tu prawdziwe lokalne i podwórkowe społeczności, a sąsiedzi są bardzo zżyci ze sobą. Trudno jest w dzisiejszej Warszawie – nastawionej na modne, zamknięte osiedla – o sąsiedzką pomoc i życzliwość.

Na Stalowej nie ma mowy o anonimowości, mieszkańcy się znają i nie są wobec siebie obojętni. Na licznych podwórkach dzieci wspólnie się bawią pod nadzorem rodziców obserwujących ich przez otwarte okna. Te wewnętrzne bliskie relacje, które łączą mieszkańców większości kamienic pozwalają łatwiej przetrwać im codzienną, trudną rzeczywistość.

Wystawa „Stalowa ulica” to nie tylko wizualna opowieść o ulicy, to także projekt utrwalający wspomnienia ludzi i wspomnienia o ludziach.

WIĘCEJ

Wernisaż wystawy „Stalowa ulica”

Warszawskie kroje

Czy miasto może mieć swoje litery? Czy Warszawa mam swój własny charakter pisma? Czy historia Warszawy może odbijać się w kształtach liter? Jakich czcionek potrzebuje stolica? Na te i inne pytanie stara się odpowiedzieć grupa typografów związanych z projektem Warszawskie Kroje.

Ekspozycja to prezentacja dwunastu czcionek dla Warszawy wraz z dokumentacją oraz przykładami zastosowań. Powstałe fonty będą udostępnione za darmo, na otwartej licencji, na stronie internetowej kroje.org.

WIĘCEJ

Warszawskie kroje

Wystawa nowych nabytków do kolekcji Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy zaprasza na wystawę nowych nabytków zakupionych dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do 30 grudnia w Muzeum Warszawskiej Pragi podziwiać można komplet śniadaniowy Augusta Teodora Wernera i przykłady galanterii patriotycznej z XIX i XX wieku.

WIĘCEJ

Wystawa nowych nabytków do kolekcji Muzeum Warszawy

Archiwum wystaw czasowych

Znikające krajobrazy. „Opowieść przestrzenna” Mirona Białoszewskiego

Wystawa Znikające krajobrazy. „Opowieść przestrzenna” Mirona Białoszewskiego ukazuje prawobrzeżną Warszawę w okresie jej dynamicznej urbanizacji i modernizacji, widzianą oczami poety. Punktem wyjścia do obserwacji miasta jest powieść „Chamowo”, powstała w 1975 r., gdy Białoszewski przeprowadził się ze Śródmieścia do mieszkania przy ulicy Lizbońskiej 2. WIĘCEJ

_DSC5505i

„Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne”

Bohaterami wystawy są ludzie, których życie w różnorodny sposób splotło się z prawobrzeżnymi dzielnicami miasta. Prezentujemy osoby urodzone na Pradze lub związane z nią poprzez miejsce zamieszkania, życie zawodowe, przedsiębiorczość, pasje, albo po prostu szukające tu inspiracji. Opowiadamy o tym, jak zmieniały Pragę i jak ją prezentowały na zewnątrz, jak odkrywały jej potencjał i jak z niego korzystały. WIĘCEJ

Widok na Pralnię i Farbiarnię „Ch. Geber” w Grochowie, pocz. XX w., wł. H. Geber.

„Detale mostu Poniatowskiego”

Na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi można do 14 maja 2016 oglądać artefakty wyłowione w 2015 roku z Wisły – kamienne detale Mostu Poniatowskiego.

WIĘCEJ

DSC_1819[1]

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013

finansowanie