Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

wt., 22.08.2023
18:00–19:30

Wykład
Muzeum Warszawskiej Pragi
5 zł

Kolej Warszawsko-Petersburska | „Kolej na Pragę”

Ponad 160 lat temu oddano do użytku Warszawsko-Petersburską Kolej Żelazną. Była to druga linia kolejowa poprowadzona przez ziemie polskie, a jej budowa trwała aż 11 lat. Pociąg ruszał z miejsca, gdzie dziś jest zlokalizowany gmach Dyrekcji Kolei Państwowych przy ul. Targowej (Dworzec Petersburski), a dzisiejszy Dworzec Wileński był stacją towarową.

Ta niezwykle ważna droga kolejowa zmieniła życie wielu miast, miasteczek i wsi, i miała ogromne znaczenie również dla handlu. Na Pradze przeładowywano towary na statki albo spławiano Wisłą do Gdańska, a potem dalej w świat.

Wykład o początkach i historii Kolei Warszawsko-Petersburskiej poprowadzi wybitny specjalista, Michał Fludziński ze Stacji Muzeum.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Kolej na Pragę”. Dowiedz się więcej.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.