Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

WYSTAWY

23 lutego – 15 maja 2016

Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne

Widok na Pralnię i Farbiarnię „Ch. Geber” w Grochowie, pocz. XX w., wł. H. Geber

Bohaterami wystawy są ludzie, których życie w różnorodny sposób splotło się z prawobrzeżnymi dzielnicami miasta. Prezentujemy osoby urodzone na Pradze lub związane z nią poprzez miejsce zamieszkania, życie zawodowe, przedsiębiorczość, pasje, albo po prostu szukające tu inspiracji. Opowiadamy o tym, jak zmieniały Pragę i jak ją prezentowały na zewnątrz, jak odkrywały jej potencjał i jak z niego korzystały.

Szczepienie ospy w Marcelinie, zb. rodziny Majlertów

Anna i Witold Majlertowie przed dworem w Marcelinie, 1910, zb. rodziny Majlertów

To wybór siedemnastu portretów ukazanych z „praskiej perspektywy”. Obok sylwetek doskonale znanych pokazujemy także te zapomniane lub rzadko z Pragą kojarzone. Prezentowane biografie są w pewien sposób wyjątkowe. Bohaterów wystawy charakteryzują potencjał, profesjonalizm, talent i misja, dzięki czemu budują historię miasta i lokalną tożsamość.

Oskar Hartwig z pracownikami fabryki, pocz. XX w., wł. Z. Hartwig

Pracownicy Fabryki Szpotańskiego podczas gimnastyki porannej w ośrodku w Konstancinie, lata okupacji, wł. Szpotański

Każda z postaci ukazana jest poprzez zestawienie oficjalnego, zawodowego wizerunku z tym całkiem prywatnym – związanym z domem, rodziną, życiem na Pradze. Podczas realizacji ekspozycji sięgnęliśmy po materiały z prywatnych i publicznych archiwów, do tej pory nie pokazywane lub udostępniane bardzo rzadko.

Na pikniku – z harmonią siedzi młody Ryszard Leonhard, ok. 1900, wł. E. Leonhard

Ważną częścią wystawy jest ścieżka dźwiękowa, która dopełnia każdy portret. Została stworzona z materiałów archiwalnych z Polskiego Radia i Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz nagrań zgromadzonych w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi.

Bazar Różyckiego, 1935, wł. S. Kazikowski

Wszystkim osobom i instytucjom, które zgodziły się udostępnić swoje zbiory, a zwłaszcza Rodzinom naszych bohaterów – serdecznie dziękujemy!

Widok na Pragę z domem Wendów, wł. Muzeum Warszawy

KOLOFON

Kuratorka wystawy: Jolanta Wiśniewska
Scenariusz wystawy: Jolanta Wiśniewska, współpraca: Anna Mizikowska
Opracowanie projektu plastyczno-przestrzennego: Wojciech Cichecki i Aleksandra Krzywańska
Opracowanie graficzne: Jacek Tofil
Komisariat wystawy: Anna Mizikowska, Jolanta Wiśniewska
Opracowanie ścieżki dźwiękowej: Anna Mizikowska, lektorka: Agnieszka Rogińska, realizacja ścieżki: Magdalena Wojtulanis
Teksty: Anna Mizikowska, Jolanta Wiśniewska
Tłumaczenia tekstów: Marta Rozmysłowicz
Oprawa introligatorska: Ksenia Góreczna
Współpraca przy realizacji wystawy: Agnieszka Rozciecha
Prace konserwatorskie: Agata Kłos, Igor Nowak, Edward Pawlikowski
Montaż: Mateusz Gołos, Krzysztof Hernik, Dawid Łukasik, Leszek Sokołowski, Edward Wydra oraz Pracownia Kontra. Tomasz Marzec
Światło: Marek Góreczny

Muzeum Warszawskiej Pragi serdecznie dziękuje wszystkim osobom i instytucjom, które zgodziły się udostępnić na wystawę eksponaty ze swoich zbiorów!

Instytucje, które udostępniły eksponaty na wystawę: Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Państwowe w Warszawie, Archiwum Polskiego Radia, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Fabryka E. Wedel, Fundacja Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej, Fundacja Rodziny Nissenbaumów, Liceum Ogólnokształcące im. Ruy Barbosy w Warszawie, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej, Muzeum Warszawy, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie.

Osoby prywatne, które udostępniły eksponaty na wystawę: Krystyna Brochocka, Barbara Dopieralska, Halina Geber, Aleksandra Hartwig, Zbigniew Hartwig, Elżbieta Jasińska, Stanisław Kazikowski, Edward Leonhard, Ludwik Majlert; Zdzisław Majlert, Jacek Olszanka, Barbara Stradomska, Krystyna Szaciłło, Jacek Szpotański; Barbara Szydelska, Marek Tomiczek, Marek Zacharski, Magdalena Zagrodzka, Mariusz Zymański.

Wystawie towarzyszył bogaty program wydarzeń powiązanych z tematyką ekspozycji: oprowadzania kuratorskie, warsztaty edukacyjne, spotkania, wycieczki zabytkowymi autobusami.

Patronat medialny: TVP Warszawa, RDC, AMS, Stolica, Nowa Warszawa, Nowa Gazeta Praska