Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

Zbiory

Najstarsze eksponaty ze zbiorów Muzeum Warszawskiej Pragi pochodzą z końca XIX w. Są to między innymi zdjęcia wykonywane przez praskie zakłady fotograficzne, a także przedmioty codziennego użytku, jak zastawa stołowa, przybory toaletowe.

Z okresu międzywojennego interesujące są pamiątki rodzinne, a także elementy wyposażenia mieszkań: meble, wszelkiego rodzaju ozdoby, bibeloty, tkaniny etc. Innym, powoli powiększającym się zasobem, są sprzęty i narzędzia pochodzące z pracowni rzemieślniczych – krawieckich, szewskich. Zbiory zasilane są stopniowo pamiątkami z okresu okupacji niemieckiej. Wśród nich na uwagę zasługują przedmioty przypominające wydarzenia, które rozegrały się na Pradze w czasie powstania warszawskiego (np. rzeczy osobiste należące do żołnierzy i ludności cywilnej, szczątki uzbrojenia).

Muzealia pozyskiwane są głównie w drodze darowizn i zakupów od osób prywatnych. Zdarzają się również przekazy z likwidowanych instytucji i zakładów znajdujących się na Pradze. W tym przypadku są to głównie fotografie i archiwalia. Warto zaznaczyć, że akcją zbieracką obejmujemy cały teren prawobrzeżnej Warszawy. Dlatego wśród pamiątek znajdują się przedmioty z terenów Białołęki, Bródna, Targówka, Saskiej Kępy, Grochowa, Zerzenia. Wszystkie eksponaty są inwentaryzowane i opracowywane w programie MUSNET.


Więcej informacji nt. gromadzenia zbiorów przez Muzeum Warszawy i oddziały

Udostępnianie informacji o zbiorach

Szukamy spadkobierców

Wypożyczenia zbiorów