Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 25.05.2017
18:00–19:30

Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi

Pawilony Targowa 12

Pawilony dla usług i rzemiosła, swoiste zagłębia fachowców, zaczęły powstawać w Warszawie już  w pierwszych powojennych latach. Jednym z takich przykładów są warsztaty działające za posesją Targowa 12, oddane do użytku w 1947 roku. Są to prawdopodobnie najstarsze pawilony rzemieślnicze prawobrzeżnej Warszawy, które współcześnie są użytkowane tylko w częściowej formie.

Historia tego miejsca dobiega w tym roku końca w związku z rozbudową pobliskiej kamienicy.  Działający tu jeszcze specjaliści z pracowni ślusarskiej, grawerskiej, tapicerskiej, kamieniarskiej i stolarskiej muszą poszukać nowych lokalizacji. Spotkanie będzie okazją, by dowiedzieć się, jacy rzemieślnicy pracowali tu na przestrzeni lat, prześledzić losy kilku lokalnych firm oraz zrozumieć funkcjonowanie tego typu skupisk rzemieślniczych.

W trakcie spotkania będzie można odwiedzić Artystyczną Pracownię Grawerską Janusza Ługowskiego oraz Manufakturę Stolarską siDeSign prowadzoną przez Annę Kędziorek. W Pracowni Grawerskiej zobaczymy stare maszyny jak np. pantograf grawerski i dowiemy się, jak odróżnić tradycyjne grawerowanie od laserowego, a także poznamy ręczne techniki medalierskie, brązownicze i odlewnicze. Natomiast Manufaktura Stolarska SiDeSign zajmuje się renowacją mebli drewnianych i tapicerowanych. Anna Kędziorek będąc nowym pokoleniem rzemiosła, wykorzystuje stare techniki takie jak fornirowanie w kleju kostnym, intarsja i inkrustacja.

Miejsce spotkania: Targowa 12 – podwórko pawilonów (wejście od ul. Skaryszewskiej)

Spotkanie otwarte, bez zapisów.

Pawilony Targowa 12 | Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy

Rzemieślnicy z prawego brzegu są żywą częścią lokalnego dziedzictwa. Chcesz ich poznać, zobaczyć jak pracują, posłuchać ich historii? Zapraszamy na spotkania i pokazy z miejskimi wytwórcami, które organizowane są raz w miesiącu przez Muzeum Warszawskiej Pragi pt. Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy. Częścią projektu jest program „Projektowanie oparte na rzemiośle”, w ramach którego młodzi designerzy współpracują z doświadczonymi mistrzami.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.