17 lipca — 6 września 2020

Koleżanki i koledzy. Fotografie Zeldy Klimkowskiej

Wystawa prezentuje portrety Prażan i lokalnych społeczności. Autorka fotografii – Zelda Klimkowska – namawiała swoich bliższych i dalszych sąsiadów na sesje, dokumentując czas następujących istotnych zmian wizerunkowych dzielnicy przełomu wieków.

Na przełomie lat dziewięćdziesiątych i pierwszej dekady dwutysięcznych na całej Pradze zaczęły powstawać liczne pracownie artystyczne, studia fotograficzne, niezależne teatry i kluby. Nowa „migracja” artystyczna musiała ułożyć swoje sąsiedzkie relacje z mieszkańcami dzielnicy, stąd tytuł wystawy: „Koleżanki i koledzy”.

Do portretów indywidualnych Zelda Klimkowska zapraszała głównie  osoby, które spotykała na co dzień: sprzedawczynię z narożnego sklepu, bywalca pobliskiej kawiarni, „opiekuna” podwórka  Inżynierska 3. Swoich modeli prosiła o wskazanie miejsca sesji fotograficznej, najlepiej w prywatnej przestrzeni, gdzie portretowany czułby się swobodnie. Prezentowane fotografie są nie tylko moją kreacją, są wynegocjowane z bohaterami. Patrzę na nich ciepło, nie oceniam ich, a nawet podziwiam ich specyficzne piękno. – mówi autorka zdjęć.

Dzięki temu powstał wartościowy artystycznie i unikalny zapis czasu przemian wizerunku Pragi.

ZELDA KLIMKOWSKA

Zelda Klimkowska urodziła się w Gdańsku w 1959 r. Dyplom na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku zrobiła w 1986r. w pracowni doc. Edwarda Sitka. Mieszka w Warszawie. Zajmuje się rzeźbą, scenografią, fotografią, choreografią.

W latach 1991-2006 brała udział w wystawach zbiorowych w Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach, Płocku, Szczecinie, Francji (Strasburg, Die) i Grecji (Saloniki). Miała wystawy indywidualne w Warszawie – Galeria Melon, Teatr Academia, klub Kokon. Znana jest także jako animatorka projektów artystycznych związanych z Pragą, m.in. „Sąsiedzi dla Sąsiadów”.

Przeczytaj wywiad z artystką.

Kolofon

kuratorzy: Romuald Woźniak, Zelda Klimkowska

projekt wystawy: Romuald Woźniak, Zelda Klimkowska

projekt graficzny: Joanna Bębenek