sob., 19.09.2020

Spacer
Wstęp bezpłatny

Spacer śladami filmowych przedstawień warszawskiej Pragi

Warszawa to niewątpliwie stolica polskiego kina. Od czasów międzywojennych kręcone są tu dziesiątki filmów. Zapraszamy do udziału w spacerze edukacyjnym poświęconym obecności w filmie warszawskiej Pragi.

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa – Dział Edukacji Muzeum Warszawskiej Pragi przygotował dla Państwa spacer edukacyjny śladami Pragi filmowej. Warszawa po prawej stronie Wisły wyróżnia się przedwojenną zabudową, która w dużej mierze wciąż czeka na rewitalizację. To szczególne zawieszenie charakteru dzielnicy między przeszłością a teraźniejszością powoduje, że Praga bardzo często zamieniała się np. w filmowe ulice warszawskiego getta lub służyła za tło powstańczych walk Śródmieścia.

Wielu reżyserów wykorzystywało (i wykorzystuje) również najbardziej charakterystyczne praskie zakątki – takie jak Bazar Różyckiego czy ul. Stalową i Brzeską jako przestrzeń do filmowych historii. Podczas spaceru opowiemy o filmach od lat 30-tych XX wieku, po kino współczesne. Porozmawiamy o tym – czym Praga przyciąga twórców. Wspomnimy również kultowe Kino Praha – w 70 lat od jego powstania.

Udział w wydarzeniu jest darmowy.
Limit miejsc zależy od aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Zapisy na spacery odbywają się telefonicznie lub mailowo

Osoba kontaktowa: Aleksandra Karkowska-Rogińska

Telefon: 22 518 34 08