czw., 24.03.2022

wstęp bezpłatny

Praskie czwartki: wykład online | Rzeczy do zabawy

Podczas trwania wystawy „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia” gościć będziemy cenionych specjalistów, którzy opowiedzą o Edwardzie Manitiusie z własnej perspektywy badawczej.

Kreatywność i zmagania twórców zabawek w czasach PRL-u

Lata 50. i 60. XX w. to czas żywiołowego rozwoju przemysłu zabawkarskiego w Polsce. W latach 50. XX w. uświadomiono sobie, jak ważną rolę w rozwoju dziecka pełni zabawka, a w procesie jej produkcji projektant.

Kto w tym czasie produkował zabawki?
Jak wyglądał proces ich powstawania?
Czy rzeczywistość PRL-u pozwalała twórcom zabawek rozwinąć swoją inwencję i działalność?
I jakie w tym czasie powstawały zabawki?

Na powyższe pytanie będzie się starała odpowiedzieć Katarzyna Hodurek-Kiek. Omówi produkcję zabawek w spółdzielniach zabawkarskich, małych lokalnych przedsiębiorstwach i prywatnych zakładach rzemieślniczych, w tym Wytwórni Zabawek Edwarda Manitiusa.

Wykłada Katarzyna Hodurek-Kiek z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie „Rzeczy do zabawy”.

Informacje praktyczne:

Wykład będzie transmitowany na Facebooku Muzeum Warszawskiej Pragi.