czw., 13.07.2023
17:30–19:00
Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
5 zł
Wokół podróży warszawskimi wąskotorówkami | „Kolej na Pragę”
W czasie spotkania Paweł Ajdacki varsavianista, autor (wraz z Adamem Ciećwierzem) m.in. książki „Warszawskie koleje wąskotorowe w świetle materiałów prasowych 1891-1939” opowie o historii dwóch kolejek wąskotorowych przebiegających przez prawą stronę Wisły: Kolei Jabłonowskiej i Mareckiej.
Pierwsza jeździła między dawną Stacją Most (okolice ulicy Olszowej 10-14) na Pradze, przez Jabłonnę, Otwock do Karczewa. Druga ruszała z okolic dzisiejszego dworca wileńskiego i Szosą Radzymińską jechała przez Marki do Radzymina.
Obie powstały na początku XX wieku, początkowo przewoziły głównie płody rolne, towary ale też cegłę, łącząc przedmieścia z centrum Warszawy. Potem ciuchcie stały się popularną formą transportu dla rosnącej liczby warszawiaków i warszawianek dojeżdżających do pracy z przedmieść. Tak było przez większość roku w ciągu tygodnia, ale jak tylko zaczynały się ciepłe dni obie kolejki wypełniała muzyka, śpiew i wakacyjna atmosfera. Jechało się nimi na weekendowy odpoczynek nad Świder czy do Strugi. Choć historia obu ciuchci skończyła się na początku lat 60. i 70. bardzo wiele osób je wciąż pamięta. Miały niepowtarzalny klimat.
W czasie spotkania podzielimy się z Państwem zdjęciami z „życia” kolejki mareckiej i jabłonowskiej. Poznamy relacje podróżników i podróżniczek, zobaczymy jako wyglądały trasy przejazdu kolejek, nieistniejące stacje o sama podróż.
Chcielibyśmy zebrać też Państwa historie z podróży podwarszawskimi ciuchciami z prawego brzegu. Przygotujemy wspólnie mapę opowieści i wspomnień.
Spotkanie odbędzie się na terenie ogrodów działkowych przy Skwerze Kępna, w bliskim sąsiedztwie dawnej Stacji Most i torów kolejki jabłonowskiej.
Archiwalne nagranie podróży kolejką marecką: Wspomnienie ciuchci Warszawa Marki Radzymin.
Prowadzenie: Paweł Ajdacki
UWAGA! W razie deszczu spotkanie zostanie przeniesione do wnętrza Muzeum Warszawskiej Pragi do sali konferencyjnej. Miejsce zbiórki pozostaje takie samo.
Miejsce zbiórki: róg ul. Marcinkowskiego i Jagiellońskiej przy budynku straży pożarnej
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Kolej na Pragę”. Dowiedz się więcej.