wt., 01.08.2023
17:00–18:30
Koncert
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp bezpłatny
Ferajna Jastrzębskiego | Scena letnia
Ferajna Jastrzębskiego to powrót do muzyki czasów międzywojennych. To podróż w czasie do królujących wówczas foxtrotów, polek, tang i walczyków. Repertuar stanowią popularne przed laty szlagiery warszawskich salonów, ale również placów, podwórek i ulic.
Założycielem zespołu jest najmłodszy muzyk legendarnej Kapeli z Chmielnej – Sebastian Jastrzębski. Jako kilkunastoletni chłopak wraz z Orkiestrą z Chmielnej grał koncerty oraz nagrał jedną z ich płyt. Kolejnym krokiem była Kapela Czerniakowska, z którą zagrał kilka koncertów.
Sebastian jest synem najbardziej znanego akordeonisty warszawskiego lat 70. i 80. Jerzego Jastrzębskiego. Jerzy Jastrzębski współpracował z liderem kapeli Czerniakowskiej Sylwestrem Kozerą, z Hanką Bielicką, Bohdanem Łazuką, Stanisławem Wielankiem. Występował również w ostatnim, oryginalnym składzie Orkiestry z Chmielnej z lat 70., z którą podczas tournée po USA, zaskarbił sobie sympatię tysięcy słuchaczy wśród mieszkającej tam Polonii. Oprócz znanych restauracji, takich jak Spatif, Adria czy Stolica, znały go również warszawskie podwórka i bazary. To właśnie w tym czasie miały miejsce pierwsze muzyczne występy małego Sebastiana oraz jego brata Kamila wraz z ojcem. Chłopcy mieli wtedy zaledwie po kilka lat.
Od najmłodszych lat mały Sebastian przebywał w towarzystwie muzyków oraz spędzał wolny czas na koncertach, próbach oraz spotkaniach muzyków. To wtedy ukształtował się jego gust muzyczny i wyczucie stylu. Pierwszym instrumentem była perkusja, jednak po krótkim czasie okazało się, że miłością jest gitara, której wierny jest do dnia dzisiejszego.
Po wielu projektach w których brał udział w 2014 roku związał się z Warszawskim Combo Tanecznym Janka Młynarskiego w którym grał do końca 2021 roku na gitarze. Po jakimś czasie w Warszawskim Combo Tanecznym zaczął grać również Tata Sebastiana – Pan Jerzy. To właśnie z Warszawskim Combo Tanecznym grał na „Męskim Graniu” oraz zdobyli statuetkę Fryderyka w kategorii: Album roku folk za płytę „Sto lat Panie Staśku”.
Nadszedł czas, że Sebastian dojrzał do stworzenia swojego zespołu, który potrafiłby oddać klimat który jest tak dobrze mu znany, warszawskich salonów i bazarów oraz ulic jak robiła to dawna Kapela z Chmielnej.
Historię muzyki, z okresu międzywojennych warszawskich kabaretów, podwórek, restauracji i ulic przybliży publiczności muzyczny entuzjasta i piosenkarz Maciej Klociński. Maciek ma głos, którego słuchając cofamy się w czasie. Jego olbrzymia wiedza, nienaganna elegancja i rzadko spotykane maniery oraz niesamowite poczucie humoru i kunszt aktorski tworzą mieszankę, która zachwyci każdego słuchacza.
Członkowie zespołu:
- Barbara Bazanowa – mandolina,
- Weronika Mońka-Chwała – skrzypce,
- Maciej Klociński – wokal,
- Ludwik Skrzypek – akordeon,
- Adam Przybyłek – klarnet,
- Wojciech Ruciński – kontrabas,
- Sebastian Jastrzębski – gitara akustyczna i mandolina.
Wpadnij na Pragę, żeby spędzić czas z muzyką na świeżym powietrzu!
Dziedziniec Muzeum Warszawskiej Pragi wyposażony jest w ławki z oparciem i krzesła z oparciem i podłokietnikami. Wejście na dziedziniec prowadzi przez kilka schodków. Wejście dla osób poruszających się na wózkach znajduje się od ul. Kępnej. Powierzchnia dziedzińca jest wybrukowana. Toalety dostępne znajdują się na parterze.
Warto się ubrać odpowiednio do pogody. W przypadku słonecznej pogody zabrać nakrycie głowy.