sob., 27.01.2024
13:00–14:00
Oprowadzanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
10 zł
Oprowadzanie autorskie z Miss Dorys po wystawie „Prawobrzeżne”
Po wystawie „Prawobrzeżne” oprowadzi Miss Dorys, od niedawna edukatorka Muzeum Warszawskiej Pragi, artystka street art, z wykształcenia psycholożka i trenerka. Przez kilka lat pracowała z praską młodzieżą jako streetworkerka Grupy Pedogiki i Animacji Społecznej (GPAS).
Co będzie tematem oprowadzania autorskiego?
„Często zwiedzając inne miasta, ale także snując się ulicami Warszawy czy Płocka, szukam upamiętnień sławnych kobiet. Liczę nazwy ulic, rozglądam się za pomnikami, znajduję murale i wyobrażam sobie, w jaki sposób chciałabym wkleić w tkankę miejską informację i pamięć o ważnych dla mnie postaciach kobiecych. Jaka technika, które miejsca byłyby odpowiednie do charakteru i działań danej osoby?
Podczas oprowadzania opowiem o osobistych przemyśleniach, moich skojarzeniach i emocjach związanych z bohaterkami wystawy i postaram się natchnąć kreatywnie grupę do wymyślenia ulicznych form upamiętnień tych osób. Może kiedyś nasze pomysły zaistnieją w rzeczywistości.”
Miss Dorys
UWAGA: oprowadzanie zakończy się mini warsztatem, w czasie którego opracujemy szablony upamiętniające „Prawobrzeżne”.
Miss Dorys – pochodzi z Płocka, mieszka i tworzy na Pradze Północ w Warszawie. Robi street art, obrazy i ilustracje w stylu „żylakowym”. Żylaki to różowe „mózgi z oczami”, które możecie spotkać na ulicach miast. Wychodzą spod popękanych tynków i zardzewiałych parapetów, wywołując emocje u przechodniów i zapraszając ich do gry w „Znajdź kolejne!”.
Miss Dorys (instagram.com/miss_dorys) współtworzy dziewczyński kolektyw uliczny Miau Kru (instagram.com/miaukru/) i Stowarzyszenie Stacja Praga.
Z wykształcenia psycholożka i trenerka, pracuje z młodzieżą, prowadząc warsztaty, tworząc scenariusze gier edukacyjnych i organizując projekty wspierające kreatywność, otwartość i umiejętności komunikacyjne. Chętnie angażuje się w akcje społeczne organizowane przez instytucje kulturalne i NGO.
Lubi jeść, robić zdjęcia i poznawać świat.
Film „Żylakowirus” zrobiony przez Galerię Koloru: youtu.be/kxuMYeW9Krk