czw., 14.03.2024
18:00–20:00
Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp wolny
Wokół Prawobrzeżnych. Aktorka i zakonnica: Stanisława Umińska / siostra Benigna
Jedna z najzdolniejszych aktorek swojego pokolenia, po osobistej tragedii całkowicie zmieniła swoje życie. Wstąpiła do Stowarzyszenia (później Zgromadzenia) Sióstr Benedyktynek Samarytanek.
W pamięci mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy zapisała się jako przełożona Domu dla Dziewcząt „Przystań” w dawnym Henrykowie (ob. Białołęka) przy ul. Modlińskiej. W „Przystani” prowadziła rodzaj resocjalizacji przez teatr, który do końca życia pozostał bliski jej sercu. W czasie okupacji z inicjatywy Matki Benigny Leon Schiller przygotowywał z wychowankami domu konspiracyjne przedstawienia. Do historii przeszło przedstawieni „Pastorałki”, które obejrzała elita artystyczna ówczesnej Warszawy.
O niezwykłym życiu Stanisławy Umińskiej, jej aktorstwie, przemianie duchowej oraz domu przy ul. Modlińskiej 257 opowiedzą goście wieczoru:
- siostry Zgromadzenia Benedyktynek Samarytanek w Niegowie,
- prof. Anna Mieszkowska i Bartłomiej Włodkowski (autorzy książki „Modlińska 257”),
- Marika Krajniewska (autorka powieści „Przystań” i „Wpół do świtu” ),
- Paweł Zuchniewicz (autor książki „Miłość do śmierci”).
Będzie to również okazja do zaopatrzenia się w książki inspirowane losami Stanisławy Umińskiej.
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Prawobrzeżne”, która opowiada o dziewięciu wyjątkowych kobietach, które zawsze szły własną drogą. „Wokół Prawobrzeżnych” to spotkania z osobami, które miały szansę poznać bohaterki wystawy osobiście, jako członkowie rodziny, współpracownicy, przyjaciele i znajomi.
Spotkanie poprowadzi kuratorka wystawy: Jolanta Wiśniewska.
Wydarzenie zrealizowane w cyklu „Prawobrzeżni”, dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektów rewitalizacyjnych m.st. Warszawy.