Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 07.03.2024
18:00–20:00

Debata
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp wolny

Prawobrzeżne: debata o herstoryczności

W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „Prawobrzeżne” zapraszamy na spotkanie-debatę wokół „herstoryczności”, czyli kierunku badania historii, który pokazuje wkład i perspektywę kobiet w dziejach.

„Herstory” (od ang. „her”, czyli „jej”) to w bezpośrednim tłumaczeniu „jej historia”, „jej dzieje”, a te wymagają większej niż do tej pory uwagi i uwzględnienia.

Jednak czy „herstoria” to właściwe określenie, gdy mówimy o biografiach kobiet żyjących w XIX i II połowie XX wieku? Jak do kategorii „kobiecości” mogły podchodzić bohaterki wystawy „Prawobrzeżne” – czy była to dla nich ważna część tożsamości?

Nie wiemy, czy nazwałyby siebie „feministkami”. Na pewno jednak życie bohaterek wystawy „Prawobrzeżne” pokazuje, że tradycyjny podział ról płciowych, charakterystyczny dla ich czasów, rodził w nich różne rodzaje niezgody, chęć przekroczenia i zakwestionowania.

Ostatnim tematem spotkania będzie współczesna edukacja nastolatek i dziewczynek, która korzysta z biografii kobiet z przeszłości.

Debatę poprowadzi Sylwia Chutnik, a prelegentkami będą:

dr hab. Dobrochna Kałwa –  historyczka, adiunkt na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się kulturową historią kobiet oraz historią mówioną.

Jolanta Wiśniewska – kuratorka wystawy „Prawobrzeżne” i cyklu „Prawobrzeżni”, badaczka historii Warszawy.

Magda Trubalska – członkini Fundacji Kosmos dla Dziewczynek, gdzie jest odpowiedzialna za projekty społeczne.

 

O prowadzącej spotkanie:

Sylwia Chutnik – pisarka, publicystka, działaczka społeczna i wykładowczyni akademicka. Felietonistka ,,Polityki”, „Wysokich Obcasów” i  wielu portali internetowych, popularyzatorka literatury i kobiecej perspektywy w historii Warszawy.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.