Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 20.07.2024
11:00–13:00

Warsztaty
Muzeum Warszawskiej Pragi
10 zł

Robimy słowiańskie kadzidła. Warsztaty z etnobotaniczką Kariną Rudzką | „Prawobrzeżne”

Grafika. Żółty napis PRAWOBRZEŻNE na zdjęciu kobiety z chustą na głowie. Zdjęcie ma nałożoną zieloną maskę.

Zioła do okadzania to według kultury duchowej dawnych Słowian wyjątkowo cenne rośliny.

Z etnobotaniczką, Kariną Rudzką, poznamy właściwości takich ziół, a także metody i znaczenie okadzania w kulturze przodków. W czasie pracy nad kadzidłami będzie można usłyszeć o wierzeniach związanych z okadzaniem w codziennym życiu i świadomości przyrodniczej dawnych plemion słowiańskich. Do dziś kadzidła mogą służyć do dezynfekcji powietrza, a także mogą być palone w jakiejś intencji np. przeciw chorobie, na miłość, dobrobyt itd.

Ważne: Ze względu na to, że zioła do kadzideł powinny być odpowiednio zasuszone, będziemy pracować na materiale przygotowanym przez prowadzącą.

Karina Rudzka – leśnik, zielarz, edukator, absolwentka Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. Pasjonuje się etnografią, archeologią, dziką kuchnią i etnobotaniką. To właśnie relacje między światem ludzi i roślin są przedmiotem jej szczególnych zainteresowań. Zgłębia tajniki tradycyjnego zielarstwa – moc roślin wykorzystywaną w kosmetyce, medycynie i kuchni.

Od studiów dużo czasu spędza w terenie, prowadzi spacery botaniczne, warsztaty z dzikiej kuchni z darów lasu czy ziołowej kosmetyki i apteczki. Od 2015 do 2022 roku pracowała w Nadleśnictwie Grójec jako Specjalista SL ds. hodowli lasu, nasiennictwa i szkółkarstwa. W tym czasie prowadziła niezliczoną ilość zajęć z edukacji przyrodniczo-leśnej dla różnych grup wiekowych. Od 2015 roku prowadzi również autorski projekt zielarski o nazwie ​​​​Zielarski Kącik Kari, w ramach którego na profilu FB, Instagramie, Tik Toku i blogu bezpłatnie dzieli się wiedzą o praktycznym wykorzystaniu ziół i darów lasu do jedzenia, higieny, kosmetyki oraz leczniczo oraz promuje wykorzystanie ziół w codziennym życiu.

Wydarzenie w ramach wystawy „Prawobrzeżne”, która jest opowieścią o dziewięciu wyjątkowych kobietach związanych z prawobrzeżną Warszawą.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.