śr., 18.09.2024

Wernisaż

Wernisaż wystawy „Praga’44”

Wystawa Praga ’44 – nieznana historia powstania warszawskiego na prawym brzegu Wisły.

Wybuch powstania warszawskiego podzielił Warszawę wzdłuż linii Wisły. Historia miasta od sierpnia 1944 do stycznia 1945 roku to dwie odrębne, choć związane ze sobą opowieści. Walki na prawym brzegu trwały zaledwie kilka dni. Gdy we wrześniu w lewobrzeżnej Warszawie dogasało powstanie, na Pragę wkroczyli Rosjanie. W cieniu zagrożenia i represji ze strony służb bezpieczeństwa zaczęło się odradzać życie. Wystawa Praga ’44 przybliża mało znaną historię czterodniowego zrywu i pokazuje, jak w cieniu trwających walk w przyfrontowym mieście toczyło się codzienne życie.

Informacji na temat powstania na Pradze jest tak niewiele, że czasem można by wręcz odnieść wrażenie, iż na prawym brzegu walk nie było. Jednak powstańcy na Pradze prowadzili równie zacięte boje jak ich kompani po lewej stronie Wisły. Bez uwzględnienia ich historii obraz sierpniowych wydarzeń pozostaje niepełny.

Więcej o wystawie: Praga ’44.