sob., 12.10.2024

Spacer
10 zł

Spacer śladem przestrzałów na praskich kamienicach ze Zbigniewem Paciorkiem | Praga ’44 historycznie

Praga jest pełna miejsc walki. Zagłębimy się w przebieg powstania warszawskiego po tej stronie Warszawy. Będziemy przemierzać głównie Nową Pragę i okolice nabrzeża Wisły.

Na trasie spaceru będą punkty militarne i miejsca strategiczne, o które powstańcy prascy toczyli bój. Wśród nich będą budynki, na których wciąż widać ślady po wojennych kulach. Będziemy także w miejscu niezwykle ważnym dla powstańczej historii – gdzie żołnierze składali przysięgę wojskową.

Niedaleko dawnego dworca Praga-Stalowa opowiemy o Mareckiej Kolei Dojazdowej. Kolejka marecka umożliwiała transport m.in. towarów pierwszej potrzeby dla mieszkańców Warszawy, ale też w pewnym sensie brała udział w walkach przeciw niemieckiej okupacji.

Zobaczymy także oryginalny, zachowany od 1944 r., bunkier wybudowany przez wojska niemieckie.

Spacer poprowadzi Zbigniew Paciorek, pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat dziejów podwarszawskich Marek, prezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga, pracownik zespołu opiekunów ekspozycji w Muzeum Warszawy.

Miejsce zbiórki: budynek Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych (ul. Targowa 74), na rogu ul. Targowej i al. Solidarności.

Wydarzenie towarzyszy wystawie Praga ’44, która przybliża mało znaną historię powstania warszawskiego na prawym brzegu Wisły.

Praga ’44 historycznie. Spotkania i wykłady poświęcone ważnym, ale mało znanym postaciom powstania warszawskiego na Pradze oraz najważniejszym wydarzeniom i miejscom w przebiegu walk, a także działaniom konspiracyjnym do lipca 1945 roku. Wydarzenia realizujemy we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.