pon., 26.05.2025
17:30–19:00
Debata
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp wolny
Mapa warszawskich nazw

Są takie miejsca w mieście, których nazwy nie są nam obojętne – wzbudzają emocje, przywołują wspomnienia, intrygują, śmieszą, złoszczą. Porozmawiamy o ich roli w naszym życiu duchowym i społecznym.
- Jak wpływają na poczucie tożsamości mieszkańców miasta?
- Co nazwy – te oficjalne, jak i te nieoficjalne (np. Hongkong, Galmok, Wyciskarka, plac Zbawienia, Malbrok, Smródka, Wyciskarka) – mówią o nas samych, naszych potrzebach i systemach wartości?
- Co mówią o współczesnej Warszawie?
Przyjrzymy się też Warszawie, której już nie ma, a o której przypominają nam nazwy ulic. Postaramy się stworzyć mentalną mapę warszawskich nazw i porównać ją z mapą topograficzną. Należą one bowiem nie tylko do tkanki miejskiej, lecz także do historii miasta oraz losów jej mieszkańców.
O Warszawie widzianej przez pryzmat nazw jej ulic i innych obiektów (dzielnic, budynków, parków itp.) będą debatować: varsavianista Jarosław Górski, językoznawczyni Katarzyna Kłosińska (moderatorka), socjolog Sławomir Mandes i geograf-kartograf Paweł E. Weszpiński.
Debatanci: Jarosław Górski, Sławomir Mandes, Paweł E. Weszpiński
Moderacja: Katarzyna Kłosińska
Debata jest częścią 7. Naukowej Konferencji Nazewniczej „Ślady, przypadki, drogowskazy”, która odbywa się w dniach 26-28 maja 2025 roku w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52) i na Wydziale Historii UW (Sala Kolumnowa, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28).
Dowiedz się więcej. Pobierz program konferencji (PDF, 643 KB).
Konferencja jest finansowana w całości przez Miasto Stołeczne Warszawę.

Partner edukacji Muzeum Warszawy – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
