Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 27.05.2025
18:00–19:30

Debata
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp wolny

Pamięć w nazwach – nazwy pamięci

Pamięć niekiedy rodzi nazwę, ta zaś zwrotnie wspiera tę pierwszą. Toponomastyka upamiętnia – zazwyczaj selektywnie i koniunkturalnie – osoby, wydarzenia, formacje społeczne, polityczne i militarne, procesy i fenomeny przyrodnicze, zjawiska kulturowe czy dzieła artystyczne. Nade wszystko nazewnictwo miejskie dokumentuje wiedzę i wyobraźnię człowieka oraz temperaturę dziejów. Wspólną cechą pamięci i nazewniczych praktyk komemoratywnych wydaje się – często nieświadoma w przypadku pamięci, zwykle intencjonalna w przypadku nomenklatury – nieciągłość i wybiórczość.

  • Który fragment przestrzeni zurbanizowanej, dlaczego i w jakich okolicznościach obdarzamy imieniem?
  • Które miejsca już nazwane służą kultywowaniu pamięci, a które sprzyjają zapomnieniu?
  • W jakim stopniu na bieżąco tworzony krajobraz nazewniczo-komemoratywny wyraża doraźną interpretację tego, co minione i mijające, a w jakim odwołuje się do kwestii zawczasu uzgodnionych semantycznie, do skali długoterminowej tudzież do uniwersaliów?
  • Czy, kiedy i gdzie miejska toponomastyka zdradza pamięć?
  • Czy, kiedy i gdzie urbanonimia odzwierciedla zaś pamięć niekonsekwentną, pulsacyjną, rotacyjną, trudną?
  • Wreszcie – czyją pamięć opowiadają nazwy nadawane miejscom użytkowanym publicznie, a także czy jest to bardziej narracja o obecności, czy raczej nieobecności?
  • Czy pamięć dzięki utrwaleniu jej nazewniczo okazuje się negocjowalna?

Debatanci: Artur Jóźwik, Jarosław Trybuś, Paweł Piechna, Aleksandra Wójtowicz

Moderacja: Mikołaj Madurowicz

Debata jest częścią 7. Naukowej Konferencji Nazewniczej „Ślady, przypadki, drogowskazy”, która odbywa się w dniach 26-28 maja 2025 roku w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52) i na Wydziale Historii UW (Sala Kolumnowa, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28).

Dowiedz się więcej. Pobierz program konferencji (PDF, 643 KB).


Konferencja jest finansowana w całości przez Miasto Stołeczne Warszawę.

Partner edukacji Muzeum Warszawy – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

www.gkpge.pl


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.