Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

WYSTAWY

30 czerwca - 31 lipca 2025 roku
wstęp bezpłatny

Pierwsza dama „Królowej”

  1. rocznica urodzin Haliny Konopackiej

„Mówili, że umiem tylko rzucać dyskiem, a duszy nie posiadam. Więc chciałam po prostu dać dowód, że jestem i kobietą, a nie jakimś sportowym, mechanicznym robotem, i mam w sobie jakąś poezję, którą pragnęłam nawet w rzucie dyskiem wtedy wyrazić.”
— Wspomnienia Haliny Konopackiej

Prezentujemy wyjątkową wystawę poświęconą Halinie Konopackiej – jednej z najwybitniejszych postaci w historii polskiego sportu. To nie tylko pierwsza polska mistrzyni olimpijska, która zdobyła złoto w rzucie dyskiem podczas igrzysk w Amsterdamie w 1928 roku, lecz także kobieta o niezwykle bogatej osobowości – poetka, malarka, aktywistka, a w czasie wojny bohaterka brawurowej akcji ewakuacji polskiego złota.

Wystawa, przygotowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, ukazuje wielowymiarowy portret Konopackiej – daleko wykraczający poza granice stadionu. Na czternastu planszach pokazujemy unikatowe fotografie i materiały archiwalne, które nie tylko dokumentują sportowe sukcesy bohaterki, ale również przybliżają jej twórczość artystyczną i zaangażowanie społeczne.

Halina Konopacka w kole po rzucie dyskiem, ok. 1928 r., zbiory Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Warto przypomnieć, że Halina Konopacka, a właściwie Leonarda Kazimiera, bo takie imiona widnieją w jej metryce, urodziła się 26 lutego 1900 roku w Rawie Mazowieckiej, jednak już jako dziecko zamieszkała z rodziną na prawym brzegu Warszawy, przy ul. Grochowskiej 326. Praga była miejscem jej młodości, sportowych początków i pierwszych sukcesów. Tutaj trenowała jako zawodniczka AZS, tu także kształtowała się jej tożsamość sportowa i artystyczna.

Wystawa stanowi cenne przypomnienie o bohaterce, której losy splotły się z historią Warszawy, a szczególnie z dziejami prawobrzeżnej jej części – Pragi. To również opowieść o kobiecie, która miała odwagę wyrażać siebie – nie tylko poprzez sport, lecz także słowo i obraz.

Na wystawie można zapoznać się z mniej znanymi faktami z życia Konopackiej, obejrzeć archiwalne fotografie oraz materiały udostępnione przez Muzeum Sportu i Turystyki.

www.muzeumsportu.waw.pl

Ekspozycję można zwiedzać w Muzeum Warszawskiej Pragi do 31 lipca 2025 roku. Wystawa będzie niedostępna w dniach 12 (sobota) i 26 (sobota) lipca w związku organizacją koncertów na Scenie letniej.

Wszystkie zdjęcia ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Halina Konopacka i jej złota legenda

24 lipca (czwartek) w Muzeum Warszawskiej Pragi odbędzie się spotkanie poświęcone Halinie Konopackiej. Wezmą w nim udział Agnieszka Metelska – autorka książki „Złota. Legenda Haliny Konopackiej” i Marta Marek – kuratorka wystawy, przygotowanej przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Dowiedz się więcej.

Prawobrzeżni i Prawobrzeżne

Muzeum Warszawskiej Pragi koncentruje się na historii prawobrzeżnej części stolicy. Postać Haliny Konopackiej odgrywa szczególną rolę – była nie tylko mistrzynią olimpijską, ale również uczestniczką przełomowych wydarzeń historycznych, artystką silnie związaną z prawym brzegiem Warszawy.

Wystawa poświęcona Halinie Konopackiej doskonale wpisuje się w szerszą misję placówki: opowiadania historii miasta przez pryzmat ludzi, którzy współtworzyli tożsamość i charakter prawobrzeżnej Warszawy. Nie chodzi wyłącznie o opowieść o miejscach, lecz przede wszystkim o biografie, postawy i działania, które miały wpływ na lokalną społeczność.

Tym ludziom poświęcony jest projekt „Prawobrzeżni”, prowadzony przez Muzeum Warszawskiej Pragi od 2015 roku.


Wystawa realizowana dzięki współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Fundacją Lotto im. Haliny Konopackiej.

Partner edukacji Muzeum Warszawy – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

www.gkpge.pl