czw., 24.10.2024

udział bezpłatny

Mieczysław Wojdyga: przygotowania do walk powstańczych i życie w czasie powstania | Rozmowy ze świadkami

Jesteśmy zaszczyceni, że pan Mieczysław Wojdyga będzie pierwszym gościem Muzeum Pragi w ramach cyklu „Rozmowy ze świadkami”. Pan Mieczysław wychowywał się przy ulicy Panieńskiej. W chwili wybuchu wojny był małym dzieckiem. Jest wychowankiem niezwykle ważnego dla historii Pragi Gimnazjum im. Władysława IV (zwanego przez mieszkańców „Władkiem”, dziś VIII LO). W czasie rozmowy zaprezentujemy unikatowe zdjęcia i materiały dokumentujące okres okupacji i lata tuż powojenne ze zbiorów naszego gościa.

Mieczysław Wojdyga jest Prezesem Honorowym Towarzystwa Przyjaciół Pragi Oddział TPW, w także wieloletnim działaczem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Przez 40 lat związany FSO, gdzie miał istotny wkład w ruchu racjonalizatorskim, ponadto członek wioślarskiej reprezentacji Polski, dyrektor Klubu Sportowego Polonez. Brał udział w wykonaniu dokumentacji wydarzeń na Pradze w 1944 r., oraz wystawy „Powstanie Warszawskie na Pradze”. Kolekcjoner dokumentów i pamiątek praskich promujących Pragę. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotą Honorową Odznaką Za Zasługi dla Warszawy, Medalem Pro Memoria oraz wieloma innymi.

Wydarzenie towarzyszy wystawie Praga ’44, która przybliża mało znaną historię powstania warszawskiego na prawym brzegu Wisły.

Rozmowy ze świadkami. Spotkania z mieszkańcami i mieszkankami Warszawy, którzy podzielą się wspomnieniami z wydarzeń powstania warszawskiego na Pradze.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.