Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 19.07.2025
15:00–16:30

Spacer
Muzeum Warszawskiej Pragi
5 zł

Modowe historie Kamionka | Znaleźne. Przeszłość i przyszłość Kamionka

Już w 1938 roku na obszarze Kamionka funkcjonowały 42 zakłady przemysłowe, co świadczyło o ugruntowanej pozycji tej dzielnicy jako ważnego ośrodka przemysłowego. W XIX wieku Kamionek był również centrum przemysłu tekstylnego, co w pewnym stopniu zapowiadało późniejsze inwestycje w sektorze odzieżowym – m.in. manufakturę lnu i juty „Juta” przy ul. Mińskiej 25/45.

Co działo się później? W 1948 roku, pod pierwotną nazwą Warszawskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego, założono fabrykę CORA przy ul. Terespolskiej 4. Architektura zakładu nawiązywała do modnego w okresie międzywojennym stylu okrętowego, z imponującymi oknami i lekką konstrukcją, co miało podkreślać prestiż i nowoczesność inwestycji.

CORA była gigantem w branży odzieżowej PRL. Już w 1950 roku zatrudniała około 3200 osób, a liczba ta utrzymywała się w czasach świetności zakładu.

  • Czy jednak przemysł odzieżowy i moda na Kamionku oraz w jego najbliższym sąsiedztwie to tylko historia COR-y?
  • Co działo się w tkalni „Ład” przy ul. Grochowskiej?
  • Czy w potężnym gmachu przy ul. Lubelskiej 30/32, pierwotnie przeznaczonym pod produkcję obuwia, działały zakłady odzieżowe?
  • Jak i gdzie przerabiano ubrania, by wyglądać modnie?

Na te i inne pytania odpowiemy podczas spaceru z Eweliną Bartosik, pracowniczką Muzeum Warszawskiej Pragi.

Miejsce zbiórki: przed wejściem do budynku urzędu dzielnicy Praga-Południe, ul. Grochowska 274

Ilustracja: CORA, Maria Kiesner, 2007, Warszawa, kolekcja Muzeum Warszawy. Obraz jest obecnie pokazywany na wystawie Znaleźne. Przeszłość i przyszłość Kamionka.


Partner edukacji Muzeum Warszawy – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

www.gkpge.pl

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.