Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 23.05.2024
18:00–19:00

Oprowadzanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
10 zł

Oprowadzanie autorskie po wystawie „Prawobrzeżne”

Po wystawie oprowadzi tym razem artystka i fotografka Katarzyna Wąsowska, która wspólnie z Marianne Wasowską przygotowały, towarzyszący wystawie, film i cykl zdjęć przyrody prawego brzegu Wisły. Dziewięć fotografii w metaforyczny sposób odnosi się do losów każdej z bohaterek „Prawobrzeżnych”.

Jak same mówią o swoim projekcie:

(…) opowiadamy o determinacji, uporczywości, przekraczaniu granic i pokonywaniu przeciwności.

Skupiamy się na roślinach, które są uważane za dzikie, niechciane, do wyrwania, by opowiedzieć o  miejscu, jakie bohaterki wystawy mogły zajmować w społeczeństwie w swoim czasie. 

 

Katarzyna Wąsowska (ur. w Gdańsku, 1990) ukończyła fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jest współzałożycielką kolektywu wydawniczego i czytelni self-publishingu „Ostrøv” w Poznaniu. Jej praktyka artystyczna lawiruje pomiędzy subiektywną, nierzeczywistą fotografią kreacyjną a dokumentalną. Odnosząc się do literatury naukowej i paranaukowej, opierając swoje wizualne badania na archiwach i wywiadach z ludźmi, buduje opowieści o konkretnych miejscach lub określonych społecznościach, dalekie od faktów, ale wiarygodne historycznie. Jej prace pokazywane były między innymi na festiwalach takich jak TIFF Festival we Wrocławiu, Encontros da Imagem w Bradze, Athens Photo Festival.

Marianne Wasowska (ur. w Paryżu, 1988), fotografka i artystka wizualna. Po licencjacie z antropologii zaczęła studia na ENSP w Arles, które ukończyła w 2014 r. Pracowała dla gazet jako fotografka i fotoedytorka („Le Monde”, „Libération”). Jest członkinią Hans Lucas Studio. W latach 2016–2017 była rezydentką w Casa Velazquez (Hiszpania), w 2018 roku była jedną z nagradzanych artystek/-ów BilbaoArte Foundation (Hiszpania). Pracuje nad długoterminowymi projektami dokumentalnymi, w których wykorzystuje swoje antropologiczne wykształcenie jako metodę kwestionowania autorstwa i powiązań między reprezentacją, władzą i tożsamością. Tworzy także obrazy mentalne, opierające się na instalacjach fotograficznych widzianych w ciemności. Obecnie mieszka w Meksyku.

Zdjęcie: Tomasz Kaczor


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.