czw., 04.07.2024

Oprowadzanie

Oprowadzanie z Małgorzatą Rejmer po wystawie „Prawobrzeżne”

Grafika. Żółty napis PRAWOBRZEŻNE na zdjęciu kobiety z chustą na głowie. Zdjęcie ma nałożoną zieloną maskę.

Wystawa „Prawobrzeżne” to opowieść o dziewięciu wyjątkowych kobietach, które zawsze szły własną drogą.

Po wystawie oprowadzi wielokrotnie nagradzana pisarka i reportażystka Małgorzata Rejmer.

„Dziewięć niezwykłych kobiet i dziewięć fascynujących losów, a w tle sto pięćdziesiąt lat historii Polski. Zapraszam na oprowadzanie po wystawie. Korzystając ze swojego pisarsko-reporterskich zaplecza, opowiem Państwu dziewięć historii o sprawczości i sile kobiet z różnych środowisk i czasów. Jak te odważne i dzielne postacie negocjowały wolność? Jak pokonywały przeciwności, budowały swój świat i zmieniały losy ludzi wokół? Jaką lekcją życia są dla nas ich doświadczenia? Które z nich byłyby idealnymi bohaterkami serialu Netflixa? Zapraszam do wspólnego spaceru przez historię w towarzystwie wyjątkowych kobiet prawego brzegu.”

Małgorzata Rejmer – związana osobiście z  Grochowem, autorka książek ukazujących dwudziestowieczną historię Rumunii i Albanii przez pryzmat indywidualnych historii ich mieszkańców. Za swój debiut Toksymia, otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Opublikowała zbiór reportaży Bukareszt. Kurz i krew i książkę Błoto słodsze niż miód. Publikowała m.in. w „Dużym Formacie”, „Polityce”, „Gazecie Wyborczej”, „Herito” i kilkunastu innych tytułach prasowych. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury. Laureatka m.in. Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Paszportu „Polityki” i nominowana do Nagrody Literackiej Nike.