sob., 03.08.2024

udział bezpłatny

Praga w przededniu powstania 1944

Praga w przededniu wybuchu powstania warszawskiego była dzielnicą bardzo ruchliwą, tętniącą życiem. Tu przecinały się szlaki szmuglerów żywności, handlarzy różnorakimi towarami. Na bazarach załatwiano rozliczne, pilne sprawy. Zwiększona obecność niemieckich żołnierzy na praskich ulicach związana była ze zbliżającą się linią frontu. Lada moment spodziewano się nieuchronnej klęski Niemców. Na Pradze prężnie działała konspiracja Podziemnego Państwa Polskiego. Produkowano broń i granaty, które zabezpieczano w specjalnych, ukrytych magazynach. Ulice ogarniał nastrój nadziei i oczekiwania. Przygotowywano się do akcji „Burza”.

W 80. rocznicę tych wydarzeń zapraszamy na dziedziniec Muzeum Warszawskiej Pragi na pokaz inspirowany atmosferą dni i godzin poprzedzających wybuch powstania. Zobaczymy zarówno handlarki i przechodniów jak i uczestniczki i uczestników ulicznych walk, które rozegrały się na Pradze w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku. W programie zaplanowano mini-recital piosenek okupacyjnych i powstańczych oraz pokaz umundurowania i uzbrojenia strony powstańczej oraz niemieckiej.

W zaciszu muzealnych wnętrz zajmiemy się natomiast wspólnym oznaczaniem na mapie udokumentowanych miejsc egzekucji i prowizorycznych grobów ludności cywilnej oraz powstańców, rozsianych w różnych rejonach prawobrzeżnej Warszawy. Każda udokumentowana ofiara cywilna i śmierć powstańcza będą oznaczone jedną szpilką. Do przygotowania oddolnej mapy zapraszamy mieszkanki i mieszkańców Pragi oraz wszystkie chętne osoby. Przy oznaczaniu miejsc sięgniemy po zachowane relacje oraz przedwojenny plan hipoteczny Warszawy i niemieckie zdjęcia lotnicze wykonane w czasie powstania i po jego upadku. Zdjęcia pochodzą z The National Archives w College Park pod Waszyngtonem. Zostały opracowane przez Zygmunta Walkowskiego specjalizującego się w interpretacji zdjęć Warszawy z okresu II wojny światowej. Wspólnie przygotowana mapa będzie częścią wystawy „Praga ‘44”, której otwarcie planowane jest na 18 września 2024 roku.

Dostępność: wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Organizatorzy:

Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury