niedz., 12.01.2025
10:00–16:00
Warsztaty
Muzeum Warszawskiej Pragi
udział bezpłatny
Rodzinne historie powstańcze – co można samodzielnie znaleźć w dostępnych archiwach? | Praga ’44
Wspólnie z archiwistką i przewodniczką, Mileną Wicepolską-Góralczyk, wyruszymy w podróż w przeszłość naszych bliskich, którzy uczestniczyli w wydarzeniach powstania warszawskiego na Pradze. Wielu z nas od wielu lat szuka brakujących elementów w rodzinnej historii – informacji o losach, miejscach zamieszkania, kulisach decyzji dziadków, babć, ojców, mam.
W czasie zajęć pokażemy jak korzystać z dostępnych źródeł (archiwów, baz informacji) i spróbujemy znaleźć te brakujące elementy.
Milena Wicepolska-Góralczyk – genealożka, badaczka i przewodniczka. Od zawsze fascynuje ją odkrywanie losów ludzi, miejsc z nimi związanych i ma szczęście zajmować się tym wszystkim zawodowo. Prowadzi szkolenia i konsultacje z tematyki genealogii i archiwistyki a także oprowadza grupy, turystów indywidualnych i organizuje pobyty studyjne. Realizuje projekty dla instytucji kultury, naukowców a także indywidualnych osób, które poszukują informacji o swoich rodzinach. Specjalizuje się w historii Łodzi, szczególnie łódzkich Żydów. Studiowała anglistykę i historię. Współpracowała między innymi z Archiwum Państwowym w Łodzi, Muzeum Żydów Polskich Polin, Forum Dialogu, Uniwersytetem Łódzkim, Yad Vashem, Muzeum Żydowskim Galicja, Muzeum Żydowskim w Oświęcimiu i wielu innych.
W wolnym czasie zajmuje się roślinami i szyje sukienki ze starych zasłonek i obrusów.
Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie Praga ’44.
Fotografia: materiały z Archiwum Państwowego w Warszawie