Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

pt., 26.08.2022
20:00–21:00

Koncert
Muzeum Warszawskiej Pragi
5 zł

SCENA LETNIA: Gan Eden – Paweł Szamburski

Pamięci Dzieci i Wszystkich Pracowników Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie, działającego w latach 1926-1942.

Koncert Gan Eden to muzyczna opowieść o wyjątkowym miejscu, jakim było Sanatorium im. Medema, działające w latach latach 1926–1942 w podwarszawskim Miedzeszynie.

Koncert poprowadzi Paweł Szamburski, a wraz z nim wystąpią: Piotr Domagalski, Bartek Nazaruk, Radek Polakowski i Albert Steczkowski.

Przed koncertem, o godz. 19:30, odbędzie się otwarcie wystawy planszowej „Gan Eden – Raj? Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie” poświęconej pamięci wychowawców i wychowanków Sanatorium. Dowiedz się więcej.

Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie

„Gan Eden to koncepcja specjalna, powołana do życia we współpracy z Andrzejem Rukowiczem. Autorska muzyka wsparta początkowo na solowym klarnecie, z czasem rozwija się do ekstatycznego wybuchu klezmerskiej żywiołowości. Całość kompozycji wspiera zespół złożony z klarnetu, trąbki, tuby, akordeonu oraz perkusji.”

–  Paweł Szamburski o koncercie

Gan Eden to projekt upamiętniający Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie, które zostało założone staraniami działaczy Bundu w 1926. Sanatorium otaczało opieką przede wszystkim dzieci żydowskie, ale ze względu na swój świecki charakter pomagała również dzieciom narodowości polskiej. W ciągu 16 lat Sanatorium pomogło 10 000 dzieci.

Placówka była znana na całym świecie ze względu na prowadzony w niej innowacyjny program wychowawczy i edukacyjny. Dzieciom udzielano swoistej autonomii, na zasadach samorządności współdecydowały z dorosłymi o losach sanatorium.

Latem 1942 zlikwidowano falenickie getto, a wraz z nim placówkę. Wychowanków i opiekunów wywieziono do Treblinki.

Podczas koncertu wystąpią:

  • Paweł Szymburski – klarnecista, kompozytor, animator kultury. Studiował antropologię kultury oraz muzykologię na UW.

Od 20 lat aktywnie działa na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej. Związany ze środowiskiem artystycznym Lado oraz wytwórnią Lado ABC – realizuje festiwale, koncerty, warsztaty edukacyjne aktywnie przyczyniając się do promocji i upowszechniania nowej muzyki polskiej. szamburski.bandcamp.com

  • Piotr Domagalski – multiinstrumentalista, kompozytor, improwizator.

Aktywny na wielu polach muzyk sesyjny. Założyciel i lider ,,Lomi Lomi”, ,członek formacji ,,Magneto”, tria jazzowego Marcina Maseckiego, ,,Polski Piach” i wielu innych. Związany z warszawskim Stowarzyszeniem Kulturalnym LADO. Współpracował m.in. z Toshinori Kondo, Domenico Lancelotti, Karoliną Cichą, Stanem Borysem, Alexsandrem Kassin, Kazuhisą Uchihashi, Januszem Prusinowskim, Marcinem Partyka i Januszem Muniakiem.

  • Bartek Nazaruk – perkusista, muzyk, pedagog.

Urodzony w Sejnach. Ukończył Instytut Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach i studia na Uniwersytecie Śląskim. Grał w orkiestrze klezmerskiej Teatru Sejnieńskiego. Działa jako muzyk sesyjny i koncertowy. Na swoim koncie ma wiele nagrań płytowych, od symfonicznej muzyki klasycznej po muzykę z pogranicza free jazzu i awangardy.  Grał/gra m.in. z Leszkiem Możdżerem, Kayah & Transoriental Orchestra, Sztetl, Urszulą Dudziak, Noviką, Haliną Młynkową, jest członkiem zespołu Zakopawer i zespołu polsko-ukraińskiego Dagadana.

  • Radek Polakowski – muzyk folkowy i alternatywny, multiinstrumentalista (śpiew, akordeon, skrzypce, wiolonczela, cymbały huculskie) i klezmer.

Urodzony w Sejnach. Współpraca z Teatrem Sejneńskim, działającym przy Ośrodku Pogranicze- Sztuk, Kultur, Narodów. Od wielu lat w zespole Pablopavo i Ludziki. Grał m.in. w zespołach Sztetl, Balkan Sevdah. Ostatnio wydał solowy, bardzo osobisty album ,,Gorliwość”, swego rodzaju list miłosny do Sejn, gdzie się urodził i wychował.

  • Albert Steczkowski – organizator dźwięków, kompozytor. Gra na kornecie, trąbce i pianinie.

Łączy różne gatunki i style. Związał się z szeroko pojętą muzyką alternatywną, współczesną i avant/jazz/thrashem. Finalista konkursów kompozytorskich m.in. Citta de Undine, New York City Electroaconstic Music Festival. Współpracuje m.in. z Minimaticon, kwartetem MELECH, Warsaw Improviser Orchestra, Atom String Quartet, Anną Marią Huszcza.

Koncepcja koncertu, druków i animacji: Andrzej Rukowicz

Druki i animacja: Piotr Cieślik

Scena letnia – sprawdź program!

Organizatorzy: Muzeum Warszawskiej Pragi, Jolanta Pełka – Fundacja Europejski Instytut Kultury

Główni partnerzy: Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy, Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita


Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.