czw., 15.05.2025
18:00–20:00
Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp wolny
Sebyłowie – Brzeska 5

SPOTKANIE literackie inspirowane postaciami Sabiny z Krawczyńskich i Władysława Sebyłów!
Podczas spotkania posłuchamy wierszy Sebyły w interpretacji Krzysztofa Konrada. O Władysławie i Sabinie Sebyłach opowiedzą: Władysław Szeląg (prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie, popularyzator twórczości Sebyły), Zbigniew Zbikowski (prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Warszawski) oraz Jolanta Wiśniewska (Muzeum Warszawskiej Pragi). Obejrzymy też filmy i obrazy inspirowane biografią i twórczością poety.
Program wydarzenia:
Prowadzenie spotkania: Kacper Rasiński (Towarzystwo Historyczne im. Szembeków w Warszawie)
Interpretacja poezji Władysława Sebyły – Krzysztof Konrad
- Słowo wstępne
- Słowo od patrona honorowego – Burmistrz Dzielnicy Praga Północ Miasta Stołecznego Warszawy
- Zaproszeni goście mają głos
- Projekcja filmu „Saga. Sebyłowie” (TVP Warszawa)
- Projekcja filmu „Epitafia Katyńskie. Władysław Sebyła” (TVP)
- 35 lat popularyzacji postaci i poezji Władysława Sebyły – Władysław Szeląg (prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie)
- Władysław Sebyła – poeta Kwadrygi – Zbigniew Zbikowski (prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Warszawski)
- Sabina Sebyłowa – prażanka i żona poety – Jolanta Wiśniewska (st. kustosz Muzeum Warszawskiej Pragi)
- Wystawa prac artystów Klubu Malarskiego przy Towarzystwie Historycznym im. Szembeków w Warszawie – inspiracje poezją Sebyły – Małgorzata Omelańczuk-Pawluk (Towarzystwo Historyczne im. Szembeków w Warszawie)
- Dyskusja, zakończenie spotkania
Wydarzeniu towarzyszy WYSTAWA prac artystów Klubu Malarskiego przy Towarzystwie Historycznym im. Szembeków w Warszawie (7-15 maja 2025 roku). Autorzy prezentowanych prac: Dominik Albiński, Tomasz Awdziejczyk, Małgorzata Bartel, Tomasz Bartel, Ireneusz Bieliński, Anna Dybowska, Marcin Dybowski, Ewelina Dziewońska-Chudy, Anna Forycka-Putiatycka, Jolanta Gałązka, Elżbieta Hak (obraz na zdjęciu głównym), Anna Jachimczyk, Magdalena Kmiecik, Iwona Krzywkowska, Małgorzata Łapko, Malgorzata Omelańczuk-Pawluk, Ewa Powroźnik, Lidia Snitko-Pleszko, Weronika Sidor, Elena Witaliewna.
WŁADYSŁAW SEBYŁA (1902-1940)

Sabina i Władysław Sebyłowie z synem na spacerze, 1939, zb. Muzeum Literatury w Warszawie
Poeta, krytyk literacki, tłumacz, członek grupy „Kwadryga”. Urodził się w Kłobucku, ale ostatnie lata życia spędził na warszawskiej Pradze – w rodzinnym mieszkaniu żony Sabiny z Krawczyńskich przy ul. Brzeskiej 5.
Powołany do wojska w przededniu wybuchu wojny w 1939 roku, nie powrócił już do domu. Zginął zamordowany przez NKWD w Starobielsku w 1940 roku. Jego twórczość po wojnie została skazana na zapomnienie.
Mieszkanie Sebyłów przy Brzeskiej było w latach 30. XX w. ogniskiem życia literackiego, odwiedzanym przez znane postacie polskiej kultury. Bywali tu między innymi: Konstanty Ildefons Gałczyński, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Stefan Flukowski, Jan Golus, Leopold Lewin. Tu powstawały wiersze do tomików „Obrazy myśli”, czy „Koncert egotyczny”. Tu wraz z przyjaciółmi i rodziną Sebyła muzykował – grał na skrzypcach, fortepianie. Wszechstronnie uzdolniony, zajmował się także krytyką literacką, tłumaczył i malował, komponował.
SABINA Z KRAWCZYŃSKICH SEBYŁOWA (1900-1980)
Prażanka z urodzenia, literatka, żona Władysława Sebyły. Została zapamiętana przede wszystkim jako żona poety, ale sama miała talent literacki. Urodziła się przy ul. Brzeskiej, gdzie rodzice wynajmowali mieszkanie i została ochrzczona w kościele p.w. MB Loretańskiej przy ul. Ratuszowej. Tam też wcześniej (1898) wzięli ślub jej rodzice. Jak o sobie napisała:
„5 grudnia 1900 roku o godzinie absolutnie niedocieczonej, choćby komu Bóg wie jak na tym zależało, pod zodiakalnym znakiem Koziorożca, jako drugie dziecko Franciszki ze Zdrojkowskich i Kwiryna Antoniego małżonków Krawczyńskich, w prawobrzeżnej Warszawie, na przedmieściu Praga, na ulicy Brzeskiej, rozpoczęłam swoją małą drogę” [„Mała saga Sabiny”, rękopis, zb. Muzeum Literatury w Warszawie].
9 września 1928 roku w kościele mariackim w Krakowie poślubiła poetę Władysława Sebyłę, którego poznała na jednym ze spotkań poetyckich „KwadrygI”. Była autorką wspomnieniowych książek: „Moja matka opowiada”, „Okładka z Pegazem”, „Notatki z prawobrzeżnej Warszawy”. Ocaliła i przekazała do warszawskiego Muzeum Literatury spuściznę po Władysławie. Sabina Sebyłowa została pochowana, podobnie jak jej rodzice, na Cmentarzu Bródnowskim.
Współorganizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Historyczne im. Szembeków w Warszawie, przy wsparciu finansowym Dzielnicy Praga Północ Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Towarzystwo Historyczne im. Szembeków w Warszawie (założone w 1990 roku) zajmuje się ratowaniem dóbr kultury narodowej, działaniami na rzecz przywracania pamięci o wybitnych postaciach kultury, nauki i sztuki, organizowaniem wieczorów literackich, wystaw i sympozjów naukowych.
Spotkanie i wystawa zrealizowane są w ramach projektu „Prawobrzeżni”, który koordynuje Jolanta Wiśniewska.
Patronat honorowy: Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ Miasta Stołecznego Warszawy
Partner edukacji Muzeum Warszawy – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
