Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 15.05.2025
18:00–20:00

Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp wolny

Sebyłowie – Brzeska 5

SPOTKANIE literackie inspirowane postaciami Sabiny z Krawczyńskich i Władysława Sebyłów!

Podczas spotkania posłuchamy wierszy Sebyły w interpretacji Krzysztofa Konrada. O Władysławie i Sabinie Sebyłach opowiedzą: Władysław Szeląg (prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie, popularyzator twórczości Sebyły), Zbigniew Zbikowski (prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Warszawski) oraz Jolanta Wiśniewska (Muzeum Warszawskiej Pragi). Obejrzymy też filmy i obrazy inspirowane biografią i twórczością poety.

Program wydarzenia:

Prowadzenie spotkania: Kacper Rasiński (Towarzystwo Historyczne  im. Szembeków w Warszawie)

Interpretacja poezji Władysława Sebyły – Krzysztof Konrad

  1. Słowo wstępne
  2. Słowo od patrona honorowego – Burmistrz Dzielnicy Praga Północ Miasta Stołecznego Warszawy
  3. Zaproszeni goście mają głos
  4. Projekcja filmu „Saga. Sebyłowie” (TVP Warszawa)
  5. Projekcja filmu „Epitafia Katyńskie. Władysław Sebyła” (TVP)
  6. 35 lat popularyzacji postaci i poezji Władysława Sebyły – Władysław Szeląg (prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie)
  7. Władysław Sebyła – poeta Kwadrygi – Zbigniew Zbikowski (prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Warszawski)
  8. Sabina Sebyłowa – prażanka i żona poety – Jolanta Wiśniewska (st. kustosz Muzeum Warszawskiej Pragi)
  9. Wystawa prac artystów Klubu Malarskiego przy Towarzystwie Historycznym im. Szembeków w Warszawie – inspiracje poezją Sebyły – Małgorzata Omelańczuk-Pawluk (Towarzystwo Historyczne im. Szembeków w Warszawie)
  10. Dyskusja, zakończenie spotkania

Wydarzeniu towarzyszy WYSTAWA prac artystów Klubu Malarskiego przy Towarzystwie Historycznym  im. Szembeków w Warszawie (7-15 maja 2025 roku). Autorzy prezentowanych prac: Dominik Albiński, Tomasz Awdziejczyk, Małgorzata Bartel, Tomasz Bartel, Ireneusz Bieliński, Anna Dybowska, Marcin Dybowski, Ewelina Dziewońska-Chudy, Anna Forycka-Putiatycka, Jolanta Gałązka, Elżbieta Hak (obraz na zdjęciu głównym), Anna Jachimczyk, Magdalena Kmiecik, Iwona Krzywkowska, Małgorzata Łapko, Malgorzata Omelańczuk-Pawluk, Ewa Powroźnik, Lidia Snitko-Pleszko, Weronika Sidor, Elena Witaliewna.

WŁADYSŁAW SEBYŁA (1902-1940)

Sabina i Władysław Sebyłowie z synem na spacerze, 1939, zb. Muzeum Literatury w Warszawie

Poeta, krytyk literacki, tłumacz, członek grupy „Kwadryga”. Urodził się w Kłobucku, ale ostatnie lata życia spędził na warszawskiej Pradze – w rodzinnym mieszkaniu żony Sabiny z Krawczyńskich przy ul. Brzeskiej 5.

Powołany do wojska w przededniu wybuchu wojny w 1939 roku, nie powrócił już do domu. Zginął zamordowany przez NKWD w Starobielsku w 1940 roku. Jego twórczość po wojnie została skazana na zapomnienie.

Mieszkanie Sebyłów przy Brzeskiej było w latach 30. XX w. ogniskiem życia literackiego, odwiedzanym przez znane postacie polskiej kultury. Bywali tu między innymi: Konstanty Ildefons Gałczyński, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Stefan Flukowski, Jan Golus, Leopold Lewin. Tu powstawały wiersze do tomików „Obrazy myśli”, czy „Koncert egotyczny”. Tu wraz z przyjaciółmi i rodziną Sebyła muzykował – grał na skrzypcach, fortepianie. Wszechstronnie uzdolniony, zajmował się także krytyką literacką, tłumaczył i malował, komponował.

SABINA Z KRAWCZYŃSKICH SEBYŁOWA (1900-1980)

Prażanka z urodzenia, literatka, żona Władysława Sebyły. Została zapamiętana przede wszystkim jako żona poety, ale sama miała talent literacki. Urodziła się przy ul. Brzeskiej, gdzie rodzice wynajmowali mieszkanie i została ochrzczona w kościele p.w. MB Loretańskiej przy ul. Ratuszowej. Tam też wcześniej (1898) wzięli ślub jej rodzice. Jak o sobie napisała:

„5 grudnia 1900 roku o godzinie absolutnie niedocieczonej, choćby komu Bóg wie jak na tym zależało, pod zodiakalnym znakiem Koziorożca, jako drugie dziecko Franciszki ze Zdrojkowskich i Kwiryna Antoniego małżonków Krawczyńskich, w prawobrzeżnej Warszawie, na przedmieściu Praga, na ulicy Brzeskiej, rozpoczęłam swoją małą drogę” [„Mała saga Sabiny”, rękopis, zb. Muzeum Literatury w Warszawie].

9 września 1928 roku w kościele mariackim w Krakowie poślubiła poetę Władysława Sebyłę, którego poznała na jednym ze spotkań poetyckich „KwadrygI”. Była autorką wspomnieniowych książek: „Moja matka opowiada”, „Okładka z Pegazem”, „Notatki z prawobrzeżnej Warszawy”. Ocaliła i przekazała do warszawskiego Muzeum Literatury spuściznę po Władysławie. Sabina Sebyłowa została pochowana, podobnie jak jej rodzice, na Cmentarzu Bródnowskim.

Współorganizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Historyczne im. Szembeków w Warszawie, przy wsparciu finansowym Dzielnicy Praga Północ Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Towarzystwo Historyczne im. Szembeków w Warszawie (założone w 1990 roku) zajmuje się ratowaniem dóbr kultury narodowej, działaniami na rzecz przywracania pamięci o wybitnych postaciach kultury, nauki i sztuki, organizowaniem wieczorów literackich, wystaw i sympozjów naukowych.


Spotkanie i wystawa zrealizowane są w ramach projektu „Prawobrzeżni”, który koordynuje Jolanta Wiśniewska.

Patronat honorowy: Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ Miasta Stołecznego Warszawy

Partner edukacji Muzeum Warszawy – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

www.gkpge.pl


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.