czw., 11.07.2024

udział bezpłatny

Ulica Panieńska i okolice – spotkanie i premiera filmu amatorskiego z lat 30.

W czwartek 11 lipca o godzinie 18:00 zapraszamy na coś absolutnie wyjątkowego!

W Muzeum Warszawskiej Pragi odbędzie się premiera nigdy dotąd nieprezentowanych materiałów filmowych z Pragi. Filmy powstały w latach 30. To domowe archiwa rodziny Kerntopfów związanych od kilku pokoleń z ulicą Panieńską. Część kadrów jest w kolorze!

Zobaczymy przedwojenny brzeg Wisły z widokiem na most Kierbedzia, budowę kamienicy przy ul. Panieńskiej 3 i 3a oraz wygląd jej otoczenia, sceny z życia rodzinnego i sąsiedzkiego, zabawy w parku Skaryszewskim, a nawet przejazd kolejki wąskotorowej Karczew-Jabłonna.

W spotkaniu weźmie udział m.in. pan Paweł Kerntopf, syn autora filmu Ignacego Jana. Materiał filmowy będzie opatrzony szczegółowym komentarzem przygotowanym przez pana Pawła.

Dodatkowo zaprezentujemy zdjęcia i pamiątki z prywatnego archiwum rodziny, a także oryginalną dokumentację architektoniczną z lat 30.

Wydarzenie nie byłoby możliwe bez zaangażowania wolontariuszki muzeum, Justyny Szczerbińskiej. Ogromnie dziękujemy, Justyno!

Prowadzenie: Ewelina Bartosik

Fot. hadr z prezentowanego filmu, na zdjęciu rodzina Kerntopfów.

Przy okazji przypominamy, że w Muzeum Warszawskiej Pragi działa Archiwum Społeczne MWP. Zachęcamy do odwiedzenia muzeum i podzielenia się fotografiami, które pokazują prawobrzeżną Warszawę z dawnych lat. W czasie Państwa wizyty wspólnie przejrzy z Państwem zdjęcia kustosz, Patrycja Labus-Sidor⁠. Wybrane materiały staną się częścią zbiorów Muzeum Warszawskiej Pragi. ⁠

Kontakt e-mail: patrycja.labus-sidor@muzeumwarszawy.pl