Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 09.02.2025
11:00–16:00

Warsztaty
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp bezpłatny

Urodziny Pragi – warsztatowa niedziela

Wstęp bezpłatny, na kilka propozycji obowiązują zapisy (szczegóły poniżej).


Jak co roku zapraszamy każdą i każdego, kto chce z nami świętować Urodziny Pragi na dzień otwartych warsztatów w Muzeum Pragi. Propozycje warsztatów przygotowaliśmy m.in. wspólnie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, a także z praskimi artystkami i aktywistami. Ze względu na to, że w tym roku obchody Urodzin wypadają w czasie ferii, mamy więcej propozycji dla najmłodszych. Ale nie tylko – coś dla siebie znajdą też dorośli.

Jak to działa?

  • Możesz przyjść w dowolnym momencie i dołączyć do wybranych warsztatów.
  • Możesz też być z nami od początku i spróbować różnych zajęć.
  • Możesz, czemu nie, wybrać jedne warsztaty i skupić się tylko na nich.

Otwarte warsztaty

Jeśli nie wskazano inaczej wszystkie są dostępne w godzinach 11:00-16:00.


Dla dorosłych i starszej młodzieży: warsztaty kaligraficzne
To propozycja dla tych, którzy chcą spędzić urodziny raczej w spokojnej, pełnej skupienia atmosferze. Inspiracją do warsztatu jest XVII-wieczny krój pisma użyty przy zapisie aktu lokacji Pragi. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli szansę lepiej poznać dawny sposób pisania i go poćwiczyć pod okiem
eksperta.
Prowadzenie: Piotr Popławski


Dla rodzin z dziećmi: Co to takiego? Królewskie insygnia
Król i królowa to bardzo ważna funkcja i potrzebuje właściwej oprawy. Dlatego, by lepiej poczuć się w tej roli, dzieci wspólnie z opiekunami będą mogły przygotować swoje berło i koronę. Insygnia, które powstaną na warsztatach są inspirowane oryginalnymi ozdobami noszonymi przez króla Władysława IV i królową Cecylię Renatę Habsburżankę. To za ich czasów Praga stała się miastem.
Prowadzenie: Ola Karkowska – Rogińska


Dla młodszych i starszych dzieci: Warsztaty „Co masz w herbie?”
Czy wiecie, że herb to coś takiego jak tarcza z najważniejszymi supermocami albo symbolami tego, co jest dla nas najważniejsze? Dowiecie się, co w herbie ma Praga i zaprojektujecie własny.
Prowadzenie: Małgosia Kędzierzawska


Dla dzieci i opiekunów: Praskie kamieniczki
​Zapraszamy młodszych i dorosłych do odkrywania historii i architektury warszawskiej Pragi. W czasie warsztatu stworzycie własną miniaturę kamienicy, inspirowaną oryginalnymi budynkami z ulicy Stalowej i Targowej. Uwaga! Zachęcamy do pracy nad miniaturami w parach, bądź w grupach. Warsztaty są otwarte, ale jednocześnie przy stanowisku warsztatowym może pracować ograniczona
liczba uczestników.
Prowadzenie: Ola Kuk/ City Lights Lab


Dla małych i młodszych dzieci: Silny jak kaktus
Co to znaczy „silny jak kaktus”? Dowiecie się tego na warsztatach plastyczno-ekologicznych z artystką Violą Głowacką. Zróbcie własnego kaktusa ze szmatek i materiałów z odzysku. Dowiedzcie się także, dlaczego woda jest tak ważna dla nas wszystkich. Warsztat nawiązuje do projektu „Wyspa Dnia Poprzedniego”, który można obejrzeć od 8 do 16 lutego na dawnym wybiegu dla misiów przy warszawskim ZOO.
Prowadzenie: Viola Głowacka/Gallery 63


Warsztaty dla wszystkich: PRAGÓRKI – mapa i opowieści o praskich górkach saneczkowych
Chyba każdy i każda z nas jeździł na sankach albo o tym marzy. Małgosia Wesołowska i Iza Jasińska, autorki jednego z Urodzinowych Sąsiedzkich Pomysłów, chcą razem z Wami odnaleźć wszystkie praskie górki saneczkowe. W czasie warsztatu z Małgosią będziemy je kleić, budować, lepić. A potem powstanie piękna mapa miejsc, gdzie na Pradze można zjeżdżać na sankach. Do udziału w warsztatach zachęcamy mocno osoby, które mogą podzielić się swoimi wspomnieniami o praskich
saneczkowych górkach.
Prowadzenie: Małgorzata Wesołowska


12:00-16:00 Warsztaty dla wszystkich: Płytki kolaż – jak zrobić kolaż na ceramicznej płytce
Kolaż to styl życia, bierzesz to, co pasuje do Ciebie. To poezja – układamy słowa, oddzielamy od zdań, wprowadzamy zamieszanie, by odnaleźć porządek. Szukamy znaczeń ukrytych w nas samych. To też arteterapia – manualna praca w pełnym skupieniu pomoże Ci odetchnąć od natłoku myśli. Nauczymy
się najciekawszych praktyk kolażu, technik cięcia i klejenia oraz układania kompozycji. Na koniec odpowiednio zabezpieczymy Wasze ceramiczne kolaże, żebyście mogli i mogły zabrać je do domu.
Prowadzenie: Michał Rusnarczyk i Ewa Suwińska


Dla wszystkich: Urodzinowy sitodruk – zrób sobie urodzinową torbę lub koszulkę
Szczegóły wkrótce
Prowadzenie: Pracownia Wschodnia


Dla wszystkich: Gałgankowe laleczki – dzwoneczki – warsztaty rękodzielnicze
Laleczki z gałganków są bardzo proste do wykonania – nawet dla osób nie mających umiejętności manualnych. Wpisują się w międzykulturowe tradycje wykonywania „magicznych” laleczek, choć nie służą do robienia nikomu krzywdy. Tradycję motanek wykonuje się w wielu krajach, pod różnymi szerokościami geograficznymi jak lalki motanki (UA) lalki Żadanice (Białorus), Worry dolls (np. Gwatemala).
Prowadzenie: Fundacja Wspólny Stół


Dla wszystkich: Praski kolaż – warsztaty artystyczne
Szczegóły wkrótce
Prowadzenie: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej


Oprócz warsztatów:


11:00 –14:00
Fotobudka – zrób sobie urodzinowe zdjęcie
Prowadzenie: Fotobudka Warszawa
12:00-13:30
Urodzinowe oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum Warszawskiej Pragi
Prowadzenie: Jolanta Wiśniewska
Link do zapisów: https://bilety.muzeumwarszawy.pl/rezerwacja/termin.html?id=3683&option_data=09.02.2025


14:30-16:00
Wokół Polleny i innych fabryk kosmetyków na Pradze – wykład i pokaz, jak samemu zrobić mydło
Szczegóły wkrótce
Prowadzenie: Gosia Ruszkowska i Karol Bulski
Link do zapisów: https://bilety.muzeumwarszawy.pl/rezerwacja/termin.html?id=3682&option_data=09.02.2025

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych.
Więcej informacji o programie tegorocznych Urodzin Pragi na stronie www. urodzinypragi.pl oraz na naszych social mediach oraz fanpage’u Urodziny Pragi.

Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.