Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 13.06.2024
18:00–20:00

Wykład
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp wolny

Wokół Prawobrzeżnych. Lekarka: Hanna Hirszfeldowa

Wykład prof. Urszuli Glensk, poświęcony postaci lekarki i naukowczyni Hanny Hirszfeldowej.

Hanna Kasman Hirszfeldowa w roku 1900 zaczyna studia lekarskie we Francji. Niewiele kobiet podejmuje wówczas takie wyzwanie. Kilka lat później obroni dwa doktoraty z medycyny – w Berlinie i Neapolu. Zajmie się pediatrią. Ma intrygującą osobowość. Zachowuje dystans do dorosłych i obdarza wylewną troskliwością dzieci. Czasem używa swojego ironicznego poczucia humoru. […]

– fragment książki Urszuli Glensk, „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew” (Kraków 2022).

Urszula Glensk – literaturoznawczyni i krytyczka literacka, profesorka i  wykładowczyni Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka artykułów i publikacji książkowych, m.in. Historia słabych. Reportaż i życie w dwudziestoleciu (1918–1939) (2014), Opowieści przesiane (2021), Hirszfeldowie. Zrozumieć krew (2022).

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Prawobrzeżne”, która opowiada o dziewięciu wyjątkowych kobietach, które zawsze szły własną drogą. „Wokół Prawobrzeżnych” to spotkania z osobami, które miały szansę poznać bohaterki wystawy osobiście, jako członkowie rodziny, współpracownicy, przyjaciele i znajomi.

Fotografia: Hanna Hirszfeld (siedzi w środku) i jej mąż Ludwik jako lekarze wojenni, ok. 1916, wł. Piotr Kiełbasiński


Wydarzenie zrealizowane w cyklu „Prawobrzeżni”, dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektów rewitalizacyjnych m.st. Warszawy. 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.