Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 19.08.2017
09:30–12:30

Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
Wstęp bezpłatny

Niemcy czy Olędrzy, czyli Białołęka wielokulturowo / Termin I

Niemcy czy Olędrzy, czyli Białołęka wielokulturowo

Wycieczka zabytkowym autobusem po Białołęce, zorganizowana przy współpracy Fundacji AVE. Zapraszamy do wspólnego odkrywania śladów nadwiślańskich kolonistów i ich historii!

Cykl spotkań poświęcony osobom i rodzinom w sposób szczególny związanym z prawobrzeżną Warszawą. W tegorocznej edycji opowiadamy o korzeniach dawnych i współczesnych mieszkańców Pragi. Przedstawiamy postacie reprezentujące różne środowiska i sięgamy do ich bogatych tradycji kulturowych.

Przyjechali na tereny dzisiejszej Białołęki w pierwszej połowie XIX wieku. Różnili się od miejscowych. Przede wszystkim językiem, ale także kulturą, religią, zwyczajami i umiejętnościami. Rychło wtopili się tutejszy krajobraz. Nie było wsi, osady, osiedla, w którym nie mieszkaliby „Niemcy”, jak na nich mówiono. Niebawem zaczęło też dochodzić do „międzykulturowych” mariaży…

Tę historię wspólnej, pokojowej koegzystencji przerwała wojna. I choć ludzie zniknęli, to pozostały po nich ślady. Odszukamy je podczas wycieczki zabytkowych autobusem z gawędą historyczną. Do wyboru są dwie wersje wycieczki: krótsza i dla bardziej wytrwałych. Ilość miejsc ograniczona!

Prowadzenie: Bartłomiej Włodkowski i Jolanta Wiśniewska

I termin: godz. 9.30 – zbiórka w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52). Powrót ok. godz. 12.30. Krótsza wersja wycieczki. [ilość miejsc: 45]

II termin: godz. 13.00 – zbiórka w  Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52). Powrót ok. godz. 16.30. Wersja dla bardziej wytrwałych.  [ilość miejsc: 45]

19 sierpnia (sobota) / bezpłatne bilety można odebrać w kasie Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52. Ilość miejsc jest ograniczona.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.