Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 23.11.2024
12:00–15:00

Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp wolny

Wymianka ubrań na Praskim Babińcu: warsztaty haftu, sitodruk i customizacja. Daj drugie życie swoim ciuchom

Drogie Sąsiadki z prawego brzegu! Co Wy na to, żeby się spotkać, otworzyć się na nowe przyjaźnie i przy okazji otworzyć swoje szafy?

Razem z białorusko-ukraińskim kolektywem STUS zapraszamy Was na integracyjną wymianę ubrań Podzielimy się też inspiracjami, jak można trochę znoszone, ale ulubione ubrania ozdobić różnymi technikami.

W programie:

  • wymianka ubrań,
  • naszywanie pięknych drobiazgów,
  • haftowanie prostych wzorów inspirowanych kulturą białoruskiego  i ukraińskiego haftu
  • SITODRUK! Czyli specjalny okolicznościowy druk  bezpośrednio na tkaninie.

Jeśli masz ochotę, możesz zabrać ze sobą bliską osobę! I nie musi to być babeczka!

Pytania, uwagi: ewelina.bartosik@muzeumwarszawy.pl

Zasady wydarzenia:

  • Przynieś maks. 3 rzeczy.
  • Wybrane przez Ciebie ubrania muszą być czyste i w na tyle dobrym stanie, by mogły stać się częścią szafy kolejnej osoby.
  • Do ozdoby możesz przynieść ubranie bądź tkaninę. Będziemy robić małe i duże wzorki i aplikacje. Coś, co będziesz ozdabiać, możesz sobie znaleźć też na wymiance.
  • Możecie przynieść ze sobą różne ozdoby na ubrania (naprasowanki, wstążki, kryształy, unikatowe guziki, naszywki itp.). Dzięki temu nasza wspólna baza inspiracji i ozdób będzie jeszcze ciekawsza i bogatsza!
  • Zarezerwuj sobie więcej czasu, żeby spróbować różnych technik pracy z tkaniną. Przygotowaliśmy ich aż cztery.
  • Zostań z nami do końca wydarzenia, żeby pomóc nam uporządkować salę. To wspólne wydarzenie. Podobnie, możesz przyjść godzinę wcześniej, by pomóc nam wszystko przygotować. Dzięki!
  • Wydarzeniu będzie towarzyszyć mały poczęstunek przygotowany przez Vlada z kolektywu STUS.

Warsztaty Marty Skuzy:

W czasie spotkania będzie z nami członkini Praskich Babek, Marta Skuza, która prowadzi warsztaty w ramach swojego autorskiego projektu. Marta w różnych miejscach i z różnymi osobami tworzy patchwork STO PIĘĆ na STUPIĘCIU. To flaga uszyta ze 105 kawałków męskich koszul z naniesionymi na nie feminatywami w języku polskim. Flaga krąży po świecie, a kolejne feminatywy w kolejnych językach pojawiają się na patchworku. Ważnym elementem działania Marty jest budowanie relacji i sieci kontaktów między osobami z różnych części świata, które uczestniczą w pracy nad projektem.

Współorganizatorem wydarzenia jest kolektyw STUS i artystka Marta Skuza.

Kolektyw STUS –  to oddolna inicjatywa młodych aktywistów z Warszawy. Kolektyw organizuje wydarzenia kulturalne i projekty artystyczne, mające na celu integrację środowisk uchodźczych z lokalną społecznością. Od pierwszego dnia pełnej inwazji Rosji na Ukrainę niosą pomoc i wsparcie zarówno tym, którzy uciekają przed wojną, jak i tym, którzy pozostali w kraju, aby walczyć o wolność. Wartości kolektywu STUS to inkluzywność, sprawiedliwość społeczna i radykalna troska.

IG: https://www.instagram.com/kolektywstus/

Marta Skuza – projektantka i artystka wizualna. Jej środkami wyrazu są tkanina, ubiór, kolaż, instalacja. Założycielka etycznej marki modowej oraz STUDIA SKUZA. Tworzy ubrania i dodatki w duchu upcyklingu. Jej pierwsze kolekcje powstały z używanych męskich koszul – kołnierzyki, mankiety, rękawy znalazły inne zastosowanie w nowych formach odzieży.

W swojej działalności interesuje się relacją człowieka ze środowiskiem naturalnym – w ramach projektu społeczno-artystycznego „Cienie Antropocenu” wykonała instalacje poświęcone gatunkom zagrożonym wyginięciem na skutek działalności człowieka (rafie koralowej, żółwiowi błotnemu oraz grzybom i porostom). Zajmuje się również dyskusją powstałą wokół stosowania feminatywów w języku polskim. Temat ten poruszyła w pracy Patchwork STO na STU stworzonej w ramach działalności kolektywu Sto Flag, która była prezentowana m.in. na wystawach:  „Etnografki, antropolożki, profesorki” w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, „ 100 Flag na 100-lecie praw wyborczych Polek” w  Muzeum Włókiennictwa w Łodzi czy Biurze Wystaw w Warszawie.

IG: Marta Skuza (@skuzastudio)


Projekt realizowany w ramach programu Inicjatywy sąsiedzkie (inicjatywysasiedzkie.org), finansowanego ze środków m.st. Warszawa. Realizatorem programu jest Fundacja Stocznia.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.