czw., 18.07.2024

Zielarskie ABC

Surowce zielarskie od dawien dawna wykorzystywane są w medycynie i farmacji.

• Co to są zioła i rośliny lecznicze?
  • Gdzie możemy je zbierać, jak pachną, jak je suszymy i na co stosujemy?
  • Co pachnie bardziej – olejek uzyskany z danej rośliny czy ususzona roślina?

Uczestnicy i uczestniczki zajęć utrą w moździerzach własną mieszankę ziół i zabiorą ją ze sobą do domu.

Warsztaty przygotowane przez Muzeum Farmacji, oddział Muzeum Warszawy. Prowadzący: Marek Łuszczyk.

Podczas warsztatów wspominamy wybitne kobiety: lekarkę Hannę Hirszfeldową, bohaterkę wystawy „Prawobrzeżne” (Muzeum Warszawskiej Pragi) – która 17 lipca obchodziłaby swoje urodziny – oraz farmaceutkę Antoninę Leśniewską, patronkę warszawskiego Muzeum Farmacji.

Hanna Hirszfeldowa (1884-1964) – jedna z pierwszych Polek-lekarek, profesorka nauk medycznych, przede wszystkim pediatra, ale także hematolożka, alergolożka, immunolożka, mieszkanka Saskiej Kępy.

Antonina Leśniewska (1866-1937) – farmaceutka i działaczka społeczna, pierwsza kobieta, która otrzymała koncesję na prowadzenie apteki w Warszawie (przy ul. Marszałkowskiej 72). Dowiedz się więcej o patronce Muzeum Farmacji: muzeumfarmacji.muzeumwarszawy.pl/o-muzeum/patronka-muzeum/

Dla kogo: dzieci 8+, młodzież, dorośli (max. 18 os.)