Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

WYSTAWY

14 maja - 16 października 2022
5 zł normalny / 3 zł ulgowy, bezpłatny czwartek

Celina Osiecka. Usługi fotograficzne

Grafika. Na górze na różowym tle napis Celina Osiecka. Usługi fotograficzne. Poniżej wielokrotny portret uśmiechniętej Celiny Osieckiej z nałożonym filtrem w różnych pastelowych kolorach.

Wystawa do 16 października. Sprawdź ostatnie wydarzenia!

Fotografka Celina Osiecka jest autorką tysięcy portretów warszawianek i warszawiaków. W 1968 roku uzyskała tytuł Mistrza rzemiosła w dziedzinie fotografowanie, a następnie otworzyła własny zakład, który prowadzi nieprzerwanie do dziś. Od 14 maja fotografie autorstwa Celiny Osieckiej można zobaczyć nie tylko w witrynie przy ulicy Zwycięzców na Saskiej Kępie, ale także w Muzeum Warszawskiej Pragi!

Zobacz fotorelację z Zakładu Fotograficznego Celiny Osieckiej.

Celina Osiecka wciąż korzysta z analogowych metod pracy. Wizerunki klientów i klientek naświetla na czarno-białych negatywach, które następnie poddaje obróbce chemicznej w ciemni. Na koniec retuszuje je tradycyjną metodą ołówkową. W efekcie każda odbitka wykonana w zakładzie jest unikalna. Dawniej wykonywała zdjęcia do dokumentów i okolicznościowe, teraz przede wszystkim pamiątkowe portrety fotograficzne.

Na wystawie pokazane są fotografie z archiwum zakładu Celiny Osieckiej wykonane między 1962 a 2022 rokiem, wybrane spośród tysięcy uporządkowanych alfabetycznie negatywów i odbitek. Obok fotografii portretowej i okolicznościowej, wystawa przybliża rzemieślniczy aspekt pracy fotografki – technika retuszu ołówkowego i oryginalne teczki przygotowane na egzamin czeladniczy. Zdjęcia z rodzinnego albumu Celiny Osieckiej pokazują zaś historię samego zakładu i zmieniającej się wokół niego rzeczywistości.

Wystawa „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne” to nie tylko prezentacja sylwetki wyjątkowej warszawianki. To także dokument półwiecza historii rzemiosła fotograficznego. Świadectwo zmian, które zaszły w dziedzinie fotografii, w kulturze, modzie i obyczajowości.

Kuratorka wystawy, Antonina Gugała, poznała Celinę Osiecką podczas realizacji projektu artystycznego „Fotograf warszawski.” Odwiedziła wtedy 102 stołeczne pracownie fotograficzne, w każdej zamówiła swoje portrety – zdjęcia do dyplomu. Sfotografowała także witryny ponad 80 zakładów i poznała ich historię. Spotkanie z Celiną Osiecką było początkiem bliższej znajomości i zaowocowało wystawą poświęconą fotografce i towarzyszącą ekspozycji książką.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Wystawie towarzyszy również oferta lekcji muzealnych dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dowiedz się więcej.

fot. Tomasz Kaczor

„Celina Osiecka. Usługi fotograficzne” – książka

Celina Osiecka w rozmowie z Antoniną Gugałą opowiada o zakładzie oraz przybliża tradycyjne techniki wykonywania, wywoływania i retuszowania zdjęć. Dzięki temu możemy odkryć cenny fragment historii warszawskiej fotografii rzemieślniczej, a towarzyszące rozmowie hasła pokazują ją w szerszym kontekście.

Książka do kupienia w księgarni w Muzeum Warszawskiej Pragi oraz online w sklepie Muzeum Warszawy. Przeczytaj fragment książki.

Posłuchaj odcinka podcastu „W punkt. Rozmowy na mieście”, w którym Celina Osiecka opowiada o pracy fotografki, sprzęcie, klientach.

Patronat medialny:

KOLOFON

Kuratorka: Antonina Gugała

Producent: Michał Tański

Projekt wystawy: Aneta Faner

Oprawa graficzna: Martyna Wyrzykowska

Projekt plakatu: Joanna Bębenek

Program towarzyszący: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, Aleksandra Karkowska-Rogińska, Małgorzata Czekaj

Realizacja: Piotr Wójtowicz, Piotr Lipiński, Krzysztof Świerczewski, Krzysztof Hernik, Ksenia Góreczna, Bartek Głaszczka, Monika Mazurek, Katarzyna Radecka, Leszek Sokołowski

Komunikacja: Julia Borowska, Matylda Dobrowolska, Katarzyna Krauze, Anna Ładna, Aleksandra Migacz, Mariana Tymtsiv

Tłumaczenie: Linglord Biuro Tłumaczeń

Redakcja i korekta: Urszula Drabińska

Opieka konserwatorska: Piotr Popławski, Paulina Miąsik

Wypożyczenia zewnętrzne: Janusz Kurczak

Dostępność: Katarzyna Szafrańska

Zbiory prywatne: Celina Osiecka


Projekt zrealizowano w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy.