WYSTAWY
16 października - 24 listopada 2024 roku
wstęp bezpłatny
Moje wybory. Aleksandra Piłsudska
Wystawa składa się z ponad dwudziestu tablic, które w nowoczesny, artystyczny sposób przedstawiają wizerunki Aleksandry Piłsudskiej na różnych etapach jej życia, ilustrowane jej wypowiedziami. Towarzyszą im historyczne plansze omawiające kluczowe aspekty jej biografii, wzbogacone bogatą ikonografią.
„Moje wybory. Aleksandra Piłsudska” opowiada o silnej, niepokornej i odważnej kobiecie, a zarazem wrażliwej i troskliwej. Aleksandra, podobnie jak każdy z nas, podejmowała w swoim życiu wiele wyborów, niektóre z nich były trudne i kontrowersyjne. Decyzje te zapadały w czasach, kiedy kobiety miały ograniczone możliwości edukacji i samodzielności, w okresie zaborów, braku wolności politycznej, w warunkach konspiracji, wojny, a później uchodźctwa.
Kim była Aleksandra ze Szczerbińskich Piłsudska i jak zapisała się w historii? Jakie wybory podejmowała, jakie pełniła role w czasach zaborów, podczas Rewolucji 1905 roku, I wojny światowej, w II Rzeczpospolitej, II wojnie światowej oraz na uchodźstwie w Wielkiej Brytanii?
Jako „Ola” zaangażowała się w działalność niepodległościową w Polskiej Partii Socjalistycznej podczas Rewolucji 1905 roku. W Organizacji Bojowej PPS powierzono jej odpowiedzialne zadanie zarządzania transportem i magazynami broni. Wtedy też poznała Józefa Piłsudskiego, z którym była związana przez wiele lat. Brała udział w przygotowaniach do akcji pod Bezdanami, a w czasie I wojny światowej została komendantką wywiadu Legionów Polskich. Działała także w Lidze Kobiet Pogotowia Wojennego oraz w Polskiej Organizacji Wojskowej. Dwukrotnie była więziona. Od 1921 roku, jako żona Józefa Piłsudskiego, działała obywatelsko i charytatywnie, inicjując spisywanie wspomnień uczestniczek walk o niepodległość. Za swoje zasługi otrzymała m.in. Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, Order Odrodzenia Polski oraz Krzyż Niepodległości z Mieczami. Po śmierci męża stała się strażniczką jego pamięci, a na uchodźstwie w Wielkiej Brytanii kontynuowała działania na rzecz niepodległości Polski i zachowania dziedzictwa myśli Piłsudskiego.
Choć jej zasługi są liczne, Aleksandra Piłsudska pozostaje współcześnie mało znana i często kojarzona głównie jako żona Józefa Piłsudskiego. Jednak przez całe życie kroczyła własną drogą, pozostając wierna ideałom niepodległościowym.
Wystawa została zaprezentowana w miejscach blisko związanych z Aleksandrą Piłsudską: przed wejściem głównym do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie w 1921 roku nabyła letnisko i stworzyła pierwszy prawdziwy dom dla swojej rodziny (dworek Milusin), oraz na ogrodzeniu Łazienek Królewskich w Warszawie, niedaleko Belwederu, gdzie mieszkała przez wiele lat.
Teraz wystawę można obejrzeć w sali konferencyjnej Muzeum Warszawskiej Pragi.
21 listopada (czwartek) o godz. 18.00 odbędzie się wykład Małgorzaty Basaj z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Wystawa została przygotowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Można ją bezpłatnie zaprezentować w swojej instytucji lub miejscowości. Więcej informacji.
kuratorki wystawy: Agnieszka Kaczmarska, Izabela Lewoczewicz
koordynacja i opieka merytoryczna: Małgorzata Basaj
projekt graficzny: JAZ+Architekci