Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

WYSTAWY

10 maja – 23 czerwca 2018

Strachy na Lachy. Instalacja

Na drugim piętrze Muzeum Warszawskiej Pragi, vis á vis windy wita was grupka Strachów – gospodarzy tego miejsca na czas wystawy (10 maja – 23 czerwca 2018). Zapraszają do wnętrza do głównej grupy, gdzie centralną pozycję zajmuje stare drzewo.

W każdej kulturze drzewa sięgają korzeniami źródeł czasu, a w ich dziuplach i gąszczu konarów skrywają się liczne tajemnice. Nic więc dziwnego, że fascynowały dawnych Słowian.

Po prawej zobaczycie strefę Wiatru i Wody. W niej hula Powitrula, wyłaniają się Wużałki, Świtezianki, Nimfy i inne niebieskoskóre stwory.

Z lewej strony drzewa, w którego gałęziach buszują Czarownice, wyłania się korowód Leśnych, który otwierają Południca z Wilkołakiem. Tutaj jest zielono i brązowo, a jeszcze dalej – z lewej strony, tak się składa, że z zachodu, nadciąga fala Mroku i Cienia.

Wernisaż

Ale „nie bójcie się bać” wejdźcie śmiało ścieżką między demony z podań naszych przodków, pokonajcie całą trasę i w nagrodę odbierzcie pamiątkowy znaczek. Jeśli chcecie, możecie go wybić samodzielnie.

Możecie też udać się do Pralni-Oczyszczalni, żeby zidentyfikować, nazwać i namalować własne lęki, czy obawy. Potem zaś powiesić je obok, wykonanych przez wasze koleżanki i kolegów podczas zajęć w Jordanku. Zobaczycie sami, że przestaną być straszne. Ba, może nawet je polubicie?

Ostatnią wreszcie atrakcją naszego wernisażu jest Salon Pięknej Brzydoty. Tam zamienicie swoje dłonie w szpony czarownic, a może nawet wykonacie straszny makijaż – Demoniczny Wizaż!

Nie zapomnijcie też zrobić sobie pamiątkowego zdjęcia w naszym Strasznym Monidle!

Uwaga!

W pewnym momencie dostaniecie proste instrumenty i, korzystając z rytmu oryginalnej kompozycji jednego z uczestników projektu – Ignacego Zalewskiego, stworzycie straszną muzykę. Czekajcie na sygnał od prowadzących wernisaż.

A jeśli się wam zabawa, zapraszamy na zajęcia do Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 ‘JORDANEK’, w którym „Strachy na Lachy” powstały.